Kapat
A+ A-

Binali Yıldırım’ı kapıda karşıladı: İkimiz de mühendisiz

Yunanistan Başbakanı Çipras ve Başbakan Binali Yıldırım, Atina’da bir araya geldi. İki lideri baş başa görüşme öncesi düzenlediği ortak basın toplantısına ‘mühendis’ açıklamaları damga vurdu.
Yayınlanma tarihi: 19 Haziran 2017 Pazartesi, 14:19

 

[Haber görseli]Başbakan Binali Yıldırım, Atina temaslarının ilk durağında Yunan mevkidaşı Aleksis Çipras ile bir araya geldi. Başbakanlık konutu Maksimos Köşkü’ndeki baş başa görüşme öncesinde iki lider, selamlama konuşması yaptı.

YILDIRIM: BİZDE BİR TABİR VARDIR, KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR

Yıldırım, “Biz komşuyuz, bizde bir tabir vardır; komşu komşunun külüne muhtaçtır. Aynı coğrafyayı paylaşıyoruz, bu demektir ki aynı kaderi paylaşıyoruz. Şüphesiz zaman zaman sorunlar olabilir, sorunların çözümü de aklıselimle konuşarak karşılıklı diyalogla halledilebilir” ifadesini kullandı.

Son yıllarda Yunanistan’ın yaşadığı zorlukları hatırlatan Yıldırım, Türkiye’nin de güney sınırlarında, Suriye’de, Irak’ta iç savaşın devam ettiğini anımsattı ve şunları söyledi: “Dolayısıyla zorluklarımız var, bu zorlukları dayanışmayla karşılıklı iyi niyetle anlayışla çözebileceğimize inanıyorum. Birlikte yapacağımız olumlu çalışmalar, fırsatlar, sorunlarımızdan daha fazla. Dolayısıyla fırsatlara daha fazla yoğunlaşmak, sorunları da zamana yayarak iyi komşuluk, adalet içinde, diyalogla çözmek her zaman mümkündür. Bunun gayreti içinde olmamız gerekir.

ÇİPRAS: İYİ KOMŞULAR OLARAK BİRBİRİMİZİN ZORLUKLARINI İSTİSMAR ETMEYE DEĞİL YARDIM ETMEYE KOŞTUK

Çipras’sa ziyaretin ‘ilginç ve güzel’ bir dönemde yapıldığını söyleyen ve “Hem ikili hem bölgedeki gelişmeler açısından çok önemli bir ziyaret olduğuna inanıyorum. Son görüşmemizde çok olumlu noktaları olan bir ajanda açılmıştı. Bu güzel ilişkilerin devamını dilediğimizi önemle arz etmek istiyorum” dedi.

İki ülkenin ciddi sorunlarla karşılaştığına ve zor dönemlerden geçtiğini vurgulayan Çipras, şunları söyledi: “Ancak iyi komşu ülkeler olarak birbirimizin zorluklarını istismar etmeye değil, yardım etmeye koştuk. Bunu yapmaya devam etmemizi umuyorum. Bu önümüzdeki sorunları, yapıcı bir yaklaşımla çözüme yaklaştırmak bizim için çok önemli.”

‘BİZ FEN BİLİMLERİ İNSANIYIZ’

Sorunlara cesaretle yaklaşmanın önemine dikkati çeken Çipras, “Biz fen bilimleri insanlarıyız. İkimiz de mühendisiz. Bu nedenle bizim, sorunlara en hızlı şekilde olumlu çözüm bulma imkanımız var diye düşünüyorum” diye konuştu.

[Haber görseli]

YILDIRIM: BEN DE MÜHENDİSİM SİZ DE MÜHENDİSSİNİZ, ANALİTİK YOLLARLA PRATİK ÇÖZÜMLER GELİŞTİREBİLİRİZ

Yıldırım, Çipras’ın bu sözlerine ilişkin olarak şu değerlendirmede bulundu: “Katılıyorum, ben de mühendisim, siz de mühendissiniz, dolayısıyla daha pragmatik, analitik yollarla konuları ele alıp pratik çözümler geliştirebiliriz. Ön yargılar, yanlış algılar bizim, konuların üzerine cesaretle gitmemizi engellememeli. Ümit ediyorum bu ziyaretimizde var olan iyi komşuluk ilişkilerimizi daha da ileri düzeye hem ticari hem de beşeri ilişkiler bakımından geliştirmek için fırsat olur.”

HEYETLERARASI GÖRÜŞMEYE BAŞKANLIK ETTİLER

Başbakan Binali Yıldırım, temaslarda bulunmak üzere geldiği Atina'da Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras ile heyetlerarası görüşmeye başkanlık etti.

Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan’ın başkenti Atina’ya günübirlik çalışma ziyareti gerçekleştiriyor. Başbakan Yıldırım, temasları kapsamında Yunan mevkidaşı Alexis Çipras ile bir araya geldi. Çipras ve Yıldırım, ikili görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmeye başkanlık etti.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Binali Yıldırım

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler