A+ A-

Malezya'da ruhsatsız Kuran kursunda yangın: 24 kişi hayatını kaybetti

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da Kuran eğitimi veren bir okulda çıkan yangında 24 öğrenci ve görevli hayatını kaybetti.
Yayınlanma tarihi: 14 Eylül 2017 Perşembe, 12:05

Yatılı Kuran okulundaki yangın, Perşembe sabah saatlerinde çıktı.Yetkililer bunun ülkedeki en kötü yangın felaketlerinden biri olduğunu söylüyor. Yangında 22 öğrenci ve iki görevlinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Yerel basında paylaşılan fotoğraflarda, okulun üst katında bulunan yatakhanedeki yatakların ve pencerelerin yandığı görülüyor.

Yerel Star gazetesi, sabah ezanına kalkan bölge sakinlerinin, en üst kattan alevlerin çıktığını gördüklerini ve çocukların yardım çığlıklarını duyduklarını yazdı. Yangın dumanını soluyan bazı öğrencilerin de hastaneye kaldırıldı.

Öğrenciler pencerelerdeki demir parmaklıklar nedeniyle kaçamadı

Federal Bölgeler Bakanı Tengku Adnan Tengku Mansor verdiği bir televizyon röportajında "Çocuklar çaresizce alevlerden kaçmaya çalışıyorlardı" dedi. Bakan, öğrencilerin yanan binadan kaçmalarını engelleyen demir parmaklıklar olduğunu söyledi. Haber ajanslarının geçtiği fotoğraflarda, okulun üst katının penceresinde demir parmaklıklar görünüyor.

Kuala Lumpur polis şefi Amar Singh de "Maalesef yatakhanenin sadece bir kapısı vardı, bu nedenle kaçamadılar" dedi.

Polis şefi Singh, çocukların tamamının erkek olduğunu ve yaşlarının 13 ila 17 arasında değiştiğini açıkladı.

Ruhsatsız çalışıyordu

Bakan Tengku Adnan, 'Tahfiz Darul Quran Ittifaqiyah' isimli okulun ruhsatsız çalıştırıldığını da kaydetti. Bakan, "Dini okulun yerel yetkililerden alınmış bir işletme ruhsatı bulunmuyordu" dedi ve okulun yerel dini yetkililerden de herhangi bir izni olmadığını kaydetti.

İtfaiye departmanı müdürü Khirudin Drahman, "Sanırım ülkede son 20 yılda görülen en kötü yangın felaketlerinden biri" ifadelerini kullandı.

Yetkililer itfaiye araçlarının beş dakika içinde olay yerine vardığını ve yangının bir saat içinde söndürüldüğünü kaydetti. Yerel basın bu tür okullarda 2015'ten beri 200'den fazla yangının meydana geldiğini duyuruyor.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Şu Anda Okunanlar

Henüz okumadığınız ancak diğer okurların şu anda en çok tıkladıkları haberler. Daha fazlası…

Şu Anda Okunanlar

Henüz okumadığınız ancak diğer okurların şu anda en çok tıkladıkları haberler. Daha fazlası…

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler