Kapat
A+ A-

Almanya: Türkiye kendi yasalarını ve Viyana Sözleşmesi’ni ihlal etti

Eski HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ’ın duruşmasını izlemek üzere Sincan’a giden diplomatlara izin verilmemesi, Türkiye ile AB üyesi ülkeler arasındaki gerilimi bir kez daha tırmandırdı.
Yayınlanma tarihi: 17 Mayıs 2018 Perşembe, 11:16

[Haber görseli]

Almanya, İsveç, İsviçre, Hollanda ve AB delegasyonundan aralarında büyükelçilerin de bulunduğu diplomatların duruşmayı izleme talebinin reddedilmesi üzerine konu hem Dışişleri’ne hem de Adalet Bakanlığı’na aktarıldı. Almanya’nın açıklamasına göre her iki bakanlık da çözüm bulmayı reddetti. Bu ihlal üzerine Almanya Büyükelçiliği twitter’den yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

Türk yasaları ve diplomatik ilişkiler hakkındaki Viyana Anlaşması yine dikkat çekici bir şekilde ihlal edilerek diplomatlar gizli olmayan duruşmaya alınmamıştır. Dışişleri ve Adalet bakanlıkları bilgilendirilmiş fakat çözüm bulmayı reddedetmektedir. Bu kabul edilemez ve Türkiye’de hukuk devletinin gidişatına dair kötü bir işarettir.”

İsveç Büyükelçiliği ise twitter hesabından yaptığı açıklamada, Yüksekdağ'ın duruşmasını izlemenin engellendiğini belirterek, "Türkiye'de demokrasi ve ifade özgürlüğüne destek vermek uluslararası denetimin, hukukun üstünlüğü de izlemesi ile gerçekleşir" ifadelerini kullandı ve şu fotoğrafı paylaştı. 

[Haber görseli]

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler