A+ A-

Yüz binler boşa para yatırdı

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), YKS’de 150 baraj puanının, yüz binlerce adayı maddi ve manevi mağdur ettiği ortaya çıktı.
Yayınlanma tarihi: 2 Ağustos 2018 Perşembe, 04:53

[Haber görseli]

İlk oturumda barajı geçememesine karşın sonuçlarını bilmedikleri için 300 bine yakın adayın ikinci oturuma da başvurdukları, yaşanılan büyük stresin yanında sonuçlarının hesaplanmamasına karşın ÖSYM’nin kasasına 13 milyon 500 bin TL bıraktıkları belirlendi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla üniversite giriş sistemini değiştiren YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın ilk oturumdaki 150 puan barajına ilişkin “Aşılması çok zor bir baraj değil o, aday ikinci oturuma girmeyebilir, kendisi karar verebilir” sözlerine karşın YKS’de 511 bin öğrenci ilk oturumda elendi. ÖSYM’nin YKS sonuçlarına ilişkin açıkladığı ön rapora göre, yüz binlerce öğrenci barajı aşamadığı sınavın ilk oturumunun ardından ikinci oturum için ter döktü, strese katlandı ve para harcadı.


ÖSYM verilerine göre, 2 milyon 381 bin 412 öğrenci sınavın ilk oturumuna başvursa da ikinci oturum olan AYT’ye başvuran öğrenci sayısı 2 milyon 19 bin 564’e düştü. Sınavın ilk oturumunda sadece 1 milyon 749 bin 144 öğrencinin 150 puan barajını aşarak yerleştirme esas puanı hesaplandı. İlk oturumda yaklaşık 511 bin öğrenci YÖK’ün 150 puan barajını geçemeyerek elendi. Bu sonuçlar yüz binlerce adayın ikinci oturumda daha başarılı bir sınav geçirmiş olsalar bile sonuçlarının hesaplanmamasına neden oldu.


YÖK’ün “çok zor değil” dediği barajı aşamamasına karşın sınavın ikinci oturumuna başvuran 2 milyon 19 bin 564 adaydan en az 270 bini puanı hesaplanmamasına karşın sınava başvurmuş oldu. “İsteyen girmesin” denilerek açık kapı bırakılan sınavın ikinci oturumu için puanları bile hesaplanmayan adaylar yaşadıkları stresin yanında milyonlarca lirayı da ÖSYM’nin kasasında bıraktı. Sınavın her oturumu için 50 TL ÖSYM’ye ücret ödeyen adayların cebinden değerlendirmeye alınmayan oturum için yaklaşık 13 milyon 500 bin TL çıktı.

Cumhuriyet İMECESİ