A+ A-

Antalya’da imzacı akademisyenlerden suç duyurusu

Barış bildirisine imza attıkları için memuriyetten çıkarılmaları talebiyle dosyaları YÖK’e gönderilen 8 akademisyen, Akdeniz Üniversitesi Rektör Vekili Mustafa Ünal ile diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.
Yayınlanma tarihi: 03 Mayıs 2016 Salı, 18:07

[Haber görseli]

‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza attıkları gerekçesiyle öğretim mesleğinden ve kamu görevinden çıkarılmaları talebiyle dosyaları Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’na gönderilen Akdeniz Üniversitesi’nde görevli 8 akademisyen, Rektör Vekili Mustafa Ünal ile diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

8 akademisyen hakkında hazırlanan dosya, Yönetici Öğretim Elemanları ve Mamurları Disiplin Yönetmeliğinin 11’inci maddesi kapsamında, akademisyenlerin öğretim mesleğinden ve kamu görevinden çıkartılması için YÖK’e gönderildi.

İmzalarının arkasında duran Prof. Dr. Taha Karaman, Doç. Dr. Cumhur İzgi, Yrd. Doç. Dr. Suzan Yazıcı, Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık, Prof. Dr. Erdal Gilgil, Doç. Dr. Hafize Öztürk Türkmen, Prof. Dr. Nursel Şahin ile Doç. Dr. Süleyman Ulutürk, yapılan işlemlerden dolayı Akdeniz Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Ünal ile diğer sorumlular hakkında ‘görevi kötüye kullanmak, tehdit ve hakaret’ suçlarından cezalandırılmaları istemiyle cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.

İmzacı akademisyenlerden Prof. Dr. Taha Karaman, Doç. Dr. Cumhur İzgi ile Yrd. Doç. Suzan Yazıcı’nın avukatı Münip Ermiş savcılığa verdiği dilekçede, ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza attıkları için müvekkillerinden 18 Ocak 2016 tarihli yazı ile savunmalarının istendiğini belirtti.

“Soruşturmanın gizliliği ihlal edildi”

Müvekkilleriyle ilgili herhangi bir mevzuat hükmüne atıfta bulunulmadan doğrudan doğruya soruşturma başlatılıp haber yaptırıldığını ifade eden Ermiş, bunun soruşturmanın gizliliğinin ihlali olduğunu kaydetti.

Ermiş, “Gizli kalması gereken soruşturma dosyasına ilişkin bilgi ve belgelerin basına servis edilmesi, öncelikle ‘görevi kötüye kullanma’ suçunu oluşturur. Müvekkillerimin onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek niteliktedir” dedi.

Hakaret ve tehdit

Ayrıca müvekkillerine hakaret edilip, imzalarını geri çekmedikleri takdirde kamu görevinden çıkartılacaklarına dair iddialar nedeniyle de tehdit edildiğini söyleyen Ermiş, Akdeniz Üniversitesi Vekil Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ile diğer şüpheliler hakkında işlem yapılmasını talep etti.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Bülent Şık, Mustafa Ünal