A+ A-

AÖF'den skandal: Şıklarda CHP'yi STK saydılar

Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Sağlık Sigortacılığı ders kitabında yer alan “Türkiye’de Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulamasına en fazla karşı çıkan STK aşağıdakilerden hangisidir” sorusunda şıklardan birinin “CHP” olması dikkat çekti.
Yayınlanma tarihi: 26 Aralık 2017 Salı, 23:14

Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü’nde zorunlu olarak okutulan Sağlık Sigortacılığı ders kitabında yer alan sorulardan birinin yanıtında skandal bir şık yer aldı.

“Türkiye’de Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulamasına en fazla karşı çıkan STK aşağıdakilerden hangisidir” sorusunda şıklardan birinin “CHP” olması dikkat çekti. CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Okan Gaytancıoğlu, “Başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı ile üniversiteler AKP zihniyetine teslim edilmiştir” dedi.

AÖF Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü’nde zorunlu olarak okutulan Sağlık Sigortacılığı ders kitabında özet sonrası sorular içerisinde yer alan “Türkiye’de GSS uygulamasına en fazla karşı çıkan sivil toplum kuruluşu aşağıdakilerden hangisidir?” sorusu için şu şıkların bulunduğu yanıtlar sıralandı: “a. ABSAM, b. Türk Hemşeriler Derneği, c. Sağlık-Sen, d. CHP, e. TTB”.

CHP’li Gaytancıoğlu, CHP’nin STK olarak ifade edildiğini belirterek, “Bir parti nasıl sivil toplum kuruluşu olarak kabul edilebiliyor. CHP’nin soruda sivil toplum kuruluşu olarak tanımlanması AKP iktidarının yürüttüğü algı operasyonunun bir parçasıdır. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu için kullandığı çirkin, siyasi adaba sığmayan “Genel Müdür” ifadesinin bir yansımasıdır” diye konuştu.

AKP’nin CHP’nin politikasını öğrencilere yanlış aktardığını söyleyen Gaytancıoğlu, “Sınav sorularında CHP, bir STK olarak ifade ediliyorsa, ders anlatım sürecinde bir siyasi parti olarak CHP politikaları öğrencilere nasıl aktarılıyor? Tipik AKP kurnazlığıyla, öğrencilerin zihninde toplumdan ve kültürden uzak bir CHP algısı yaratılmaya çalışılıyor” diye konuştu.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Kemal Kılıçdaroğlu, Okan Gaytancıoğlu