A+ A-

Ücretlinin geleceği de çalınıyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) öğretmen atamak yerine açığa karşı eğitim sisteminde ‘yama’ olarak kullandığı ücretli öğretmenlere ilişkin ayrımcı politikaların bir yenisi daha ortaya çıktı.
Yayınlanma tarihi: 14 Mayıs 2018 Pazartesi, 22:56

[Haber görseli]

Okullarda yerleri kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin haklarından sonra gelen ücretli öğretmenlerin MEB tarafından sigorta primlerinin eksik yatırılarak sosyal güvencesiz bırakıldıkları tespit edildi. Diyarbakır’da bir ücretli öğretmenin yaptığı başvuruyu değerlendiren Kamu Denetçiliği Kurumu’nun (KDK) incelemeleri, sömürünün büyüklüğünü de gözler önüne serdi. Diyarbakır’ın da ilçelerinde 2012-2014 yılları arasında farklı ilçelerde görev yapan bir ücretli öğretmen KDK’ye başvurarak MEB’in sigorta primlerini eksik yatırdığını belirterek mağduriyetinin giderilmesini istedi. Başvuruyu inceleyen kamu denetçisi, soruna ilişkin ilgili kurumlara yazılar yazarak duruma ilişkin açıklama istedi.

'Kısmi’ öğretmen

İdare, cevabında ücretli öğretmenlerin ‘kısmi süreli çalışan’ olarak değerlendirildiği, bu yüzden de aylık çalışma saatlerinin günlük belirlenen 7.5 saate bölünerek sigortalarının yatırıldığını belirtirken, kamu denetçisi ise sürecin hukuka aykırı olduğunu kaydetti. KDK kararında, MEB uygulaması hakkında “prim ödeme gün sayısının, ay içindeki toplam çalışma saati süresinin haftalık çalışma süresine göre hesaplanan günlük çalışma saatine bölünerek hesaplanması işleminde hukuka uyarlık bulunmamaktadır” sonucuna ulaşıldı. Kamu Başdenetçisi Eşref Malkoç imzalı kararda, MEB ve SGK’ye ‘sigortaları tam süreli yatırın’ çağrısında bulunuldu

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer