Kapat
A+ A-

Dolar 6, Avro 7 TL'yi aştı

Rahip Brunson krizinin ardından ABD yönetiminin aldığı yaptırım kararlarını görüşmek üzere ABD'ye giden heyet ilk gün görüşmelerini gerçekleştirdi. Wall Street Journal gazetesi görüşmelerin başarısız geçtiğini ve anlaşma sağlanamadığını yazdı... Brunson davasına bağlı gerilime paralel dövizler haftanın son gününde güçlü yükselerek yeni tarihi zirvelerini gördü. Dolar 6.46, Avro 7.20, sterlin 8.27 liranın üzerine çıktı. Gün içinde yeniden 6'nın altına düşen dolar, Berat Albayrak'ın ekonomi modeli açıklamasının ardından yeniden yükselişe geçti ve 6.50'yi geçti.
Yayınlanma tarihi: 9 Ağustos 2018 Perşembe, 09:03

[Haber görseli]

Türk Lirası’nın yabancı para birimlerine karşı son günlerde hızlanan değer kaybı dün gece de devam ederken dolar ve avro olağanüstü geniş bir bantta hareket ederek sert iniş çıkışlarla bugün yeni rekorlar kırdı.

Uluslararası piyasalarda gece 5.70’ler civarında seyreden dolar sabah bir anda hareketlenerek 6.30’u aşarken, avro 7.22’yi gördü. İki para birimi de bu rakamlardan hızla geri çekilirken dolar 6, avro 6.80 liranın altına döndü.

Bu dakikalarda TL’nin önde gelen uluslararası para birimleri karşısında dün geceden beri ortalama değer kaybı 10’u aşmıştı. Ekonomistler yaşanan iniş çıkışa hareketin ilk dakikaları itibarıyla açıklama getiremedi.

ABD Doları, saat 16.40 itibarıyla 6,59’u gördü. Avro ise 7,54’e yükseldi.

Son dönemdeki ekonomik verilerin kötü gelmesi sonrası ile başlayan kur artışları, ABD ile yaşanan siyasi krizin ardından zirveye çıkmıştı.

BERAT ALBAYRAK'IN AÇIKLAMASININ ARDINDAN YENİDEN PATLADI

Gün içinde 6.46'yı gördükten sonra gevçemeye başlayan dolar TL kuru, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın "Yeni Ekonomi Modeli"ni açıklamasının ardından yeniden hızla yükselişe geçti. Dolar 6.53'ü, Avro ise 7.47'yi gördü.

İstanbul serbest piyasada dolar 5,7330 liradan, avro 6,5730 liradan güne başladı.

Dolar/TL, saat 09.45 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 6,9 artışla 5,9450 seviyesinde dengelendi. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 7,2 artışla 6,8660'tan, sterlin/TL de yüzde 7,7 değer kazancıyla 7,6510'dan işlem görüyor.

Dolardaki son durum şu şekilde:

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 5,4660 lira, avronun satış fiyatı ise 6,3420 lira olmuştu.

Türkiye ile ABD arasındaki mevcut sorunların çözümüne yönelik ABD'de temaslarda bulunan Türk heyetinin ülkeye dönmesinin ardından herhangi bir açıklama yapmaması doları olumsuz etkiledi. Çarşamba akşamı 5.30 bandında dalgalanan dolar kuru dün akşam saatlerinde 5.50 TL'yi test ettikten sonra geç piyasada 5.60 TL'yi geçti. Sabah saatlerinde 5.70 TL sınırı da geride kaldı.

DOLAR 6.46'YI GÖRDÜ

Türk Lirasında değer kaybı devam ederken, yeni gün sert hareketlere sahne oldu. Dolar 6.46, Avro 7.20, sterlin 8.27 liranın üzerine çıktı.

"BİZİM ALLAHIMIZ VAR"

Başkan Erdoğan, akşam saatlerinde Rize'de yaptığı açıklamada "Bugün dünden daha iyiyiz, yarın bugünden de iyi olacağız. Hiç bundan endişeniz olmasın. Çeşitli kampanyalar sürdürülüyor. Bu kampanyalara kulak asmayın. Şunu unutmayın, onların dolarları varsa bizim de halkımız, hakkımız, Allah'ımız var" dedi.

Uzmanlar, ABD ile yapılan görüşmelere ilişkin net bir açıklama yapılmamasının piyasada tedirginliğe ve kurda oynaklığın sürmesine neden olduğunu belirtiyor.

PİYASALAR YENİ EKONOMİ MODELİNİ BEKLİYOR

ING stratejisti Trieu Pham, ABD ile ilişkilerin pozitif ilerlemesinin Türk varlıkları için geçici bir rahatlama sağlayacağını ancak yatırımcı güvenini tamamen geri kazanmak için yapacak çok şey olduğunu belirtirken, "Kurda daha fazla oynaklık yakın vadede TCMB üzerinde kararlı hareket etme baskısını artıracaktır" dedi.

Dolar kurunun yeni zirveyi görmesiyle birlikte TL'nin dolar karşısında günlük değer kaybı yüzde 5'i aşarken, TL gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en kötü performansı gösteriyor.

TL'nin yılbaşından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı ise yüzde 30'un üzerinde.

Öte yandan dün Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Orta Vadeli Plan (OVP) kapsamında, 2019 yılı büyümesinin yüzde 3-4 aralığında olmasının beklendiği ve kurgulanan yeni ekonomi modeline ilişkin çerçevenin yarın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından kamuoyu ile paylaşılacağı duyurulmuştu.

Açıklama piyasada tansiyonu bir nebze hafifletmişti. Bugün açıklanacak çerçevenin ay sonunda açıklanacak olan OVP için sinyal niteliğinde olacağı için piyasalar detaylara odaklandı.

Yeni yaptırımlar iddiası

Öte yandan Amerikan Wall Street Journal gazetesi, Trump yönetiminin yeni yaptırımları hayata geçirme noktasına geldiğini yazdı.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Berat Albayrak