Kapat
A+ A-

Piyasalar faize odaklandı

Kurumların attığı adımlar ve faiz artırımı beklentisiyle piyasalarda hava olumluya döndü. Borsada dip seviyelerden yabancı alım arttı
Yayınlanma tarihi: 15 Ağustos 2018 Çarşamba, 02:47

[Haber görseli]

TL’de son dönemde yaşanan sert değer kaybını durdurmak adına Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Merkez Bankası (TCMB) başta olmak üzere atılan adımların ardından TCMB’nin bir faiz artırımı yapabileceği beklentileri ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yatırımcılar ile bir toplantı yapacağı haberi dün kurlarda iyimser bir havaya neden oldu. Pazar gecesi Asya piyasalarında 7.24 seviyesini test ettikten sonra pazartesi 7 civarında dalgalanan ve dün güne 6.90 seviyesinde başlayan dolar/TL, gün içinde 6.4150’ye kadar geriledi. Dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL akşam saatlerinde 6.52 seviyelerine geldi. Sepet bazında TL 6.9880, Avro/TL 7.4285 seviyesine geldi. Avro en son 7.9318 TL ile rekor kırmıştı. Borsalardaki negatif hava da son buldu. Borsa İstanbul yüzde 0.8, bankacılık endeksi yüzde 2.36 yükselişle kapandı. Pazartesi banka hisseleri yüzde 10’un üzerinde sert kayıplar vermişti.

[Haber görseli]

TEB Yatırım/BNP Paribas stratejisti Işık Ökte, piyasadaki toparlanmayı iki temaya bağlayarak, “Türkiye’nin ekonomik sorunlarını çözebileceğine inanan uzun vadeli yatırımcılar Lehman krizindeki dip seviyelere küresel bazda dönen tek endeks olan BIST-100’de alım yapmaya başladılar. Son işlemde dolar bazında dünkü düşük seviyeden yüzde 16 yukarıdayız. BIST yatırımcılarının yarısından fazlası dolar/Avro bazlı fonlar” dedi.

Ökte, ayrıca, kurun seviyesi ve enflasyon beklentilerinde yaşanması muhtemel kötüleşmeyle, TCMB’den en az 500 baz puanlık faiz artışı beklentilerinin oluşmaya başladığına dikkat çekti.

An itibariyle döviz fiyatları şu şekilde:

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Berat Albayrak