Konkordato ilan eden firmalara BETA da katıldı

Türkiye’nin en eski ayakkabı markalarından BETA da konkordato ilan etti.
Yayınlanma tarihi: 21 Eylül 2018 Cuma, 12:48

[Haber görseli]Türkiye genelinde 50 mağazası bulunan Beta Ayakkabı konkordato talep etti. Beta'nın başvurusu, Hotiç ve Yeşil Kundura'dan sonra sektörün üçüncü önemli başvurusu oldu.

Beta Ayakkabı Yönetim Kurulu Başkanı Taner İkiışık, Ankara Ticaret Mahkemesine yaptıkları başvuru sonrası yazılı açıklama yaptı.

Konkordato mali açıdan zor durumda olan bir kurumla yapılan iflas anlaşmasıdır. Şimdiye kadar 13 firma konkordato ilan etti. Gilan, Keskinoğlu, Hotiç gibi ünlü markalar da bunlar arasında.
Ayakkabı firmasından gelen açıklama şöyle;
'Yarım asra yaklaşan tarihimizde Türkiye ekonomisine değer katmak ve ihracat ile de ülke ekonomisine fayda sağlamak için adımlar attık. Ancak son dönemde piyasalarda yaşanan TL’deki değer kaybı, nakit akışı sıkışıklığı, AVM’lerde kiralamaların döviz üzerinden yapılması gibi nedenlerle şirketimiz ödemelerinde kademeli olarak sıkıntı yaşamaya
başladı.
Geçtiğimiz aylarda hiç kamuoyuna aksettirmediğimiz fabrikamızda gerçekleşen
yangın da tüm bu gelişmeler ile birlikte bizleri zor bir döneme soktu.
Bir talihsizlik sonucu yaklaşık 6 ay önce fabrikamızda gerçekleşen yangına karşın, 1 ay içinde yeni
makinalar satın alarak ve gerekli düzenlemeleri yaparak müşterilerimize hiç hissettirmeden yolumuza yeniden devam ettik. Fakat artık içinde bulunduğumuz süreç, ticari faaliyetlerimizi de etkiler hale geldi. Piyasa koşullarına uyum sağlamak adına, mevcut ödeme yapımızda sürdürülebilir değişikliklere gitmek, bazı tedbirler almak ve yasal süreçleri devreye koymak adına Yönetim Kurulu kararı ile yeniden yapılandırma sürecini başlatmış bulunmaktayız.
Bu doğrultuda AVD Hukuk – Av. Fatih Dönmez ile birlikte gerçekleştirdiğimiz konkordato talebimiz gereğince, ilgili mahkemenin tedbir kararı aldığını açıklamak isteriz.'
A+ A-