Kapat
A+ A-

Dolar ve Avro'da son durum

Dolar/TL, S-400 meselesi nedeniyle Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik endişelerle geçen hafta yaşanan sert yükselişlerin ardından bu hafta nispeten daha sakin bir seyir izliyor. Veri açısından yoğun bir hafta olmasına ve dolar endeksi yükselmesine rağmen dolar kuru 5-43 - 5.47 arasında dalgalanıyor.
Yayınlanma tarihi: 13 Mart 2019 Çarşamba, 08:21

13 Mart günü de dolar 5.4575 ile başladı. Piyasalar jeopolitik riskleri, seçim gündemini ve Brexit sürecini izlemeye devam ediyor

Dolar karşısında geçen hafta değer kaybı yaşayan TL, gelişen ülke paralarının değer kazanmasına rağmen değer kaybetmeye devam ediyor.

Habertürk'ün haberine göre Dolar/TL'de yaşanan dalgalanma dar bir aralıkta yaşansa da 2019 başından bu yana TL'nin değer kaybı yüzde 3'ü aştı, öte yandan diğer gelişen ülke paraları yüzde 5 - 8 arasında değer kazandı. TL'nin kaybının sınırlı kalmasına Fed cephesinden gelen mesajlar ve ABD'deki tarım dışı istihdam verileri etkili oldu.

Analistler, seçim sürecinin yanı sıra, olumsuz ekonomik göstergeler, ABD ile yaşanan S-400 gerilimi ve TCMB'nın sıkı para politikası vurgusuna rağmen yılın ikinci çeyreği için beklenen faiz indirimleri etkili oldu.

Bununla birlikte yurt içi yerleşikler 6 aydır dolar almaya devam ediyor. Enflasyondaki artış ve ekonomideki soğumanın yerellerin dövize yönelmesine etkili olduğunu belirten uzmanlar, bunun TL üzerinde satış baskısı yarattığını belirtiyor. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 100 milyar doları aşarak tarihi rekora oynuyor.

Dolar kuru 13 Mart'ta 5.4565 ile başladı. Avro ise 6.16 üzerinde işlem görüyor.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler