Bakanlıktan acı itiraf

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı, “Türkiye’nin şu anki haliyle AB üyesi olamayacağını kabul ettiğini” belirtti.
Yayınlanma tarihi: 13 Eylül 2019 Cuma, 01:49

[Haber görseli]Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) öncülüğünde Türk-Fransız ortak girişimi olarak kurulan Paris Bosphorus Enstitüsü seminerinde konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı, demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti konusunda kendisine yöneltilen soru ve eleştirilere yanıt olarak ‘Türkiye’nin şu anki haliyle AB üyesi olamayacağını kabul ettiğini, Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getirmesi gerektiğini ancak AB’nin de Türkiye’ye karşı ayrımcılık yaptığını’ söyledi. Gençlerin çok daha fazla demokrasi talep ettiğine dikkat çeken Kaymakçı, “Bugünkü değil gelecekteki Türkiye’ye bakalım” önerisinde bulundu.

“Türkiye-Fransa-Avrupa Birliği/Güncel Eğilimler: Sürdürülebilir, Akılcı ve Kapsayıcı Gelecek” başlıklı seminerde konuşan Kaymakçı, Türkiye’nin AB’ye üyeliği yolunda, karşısına diğer aday ülkelerden farklı olarak dört engel ve endişe çıkarıldığını savundu. Kaymakçı, Türkiye’nin büyüklüğü, tarım yapısı, bölgesel ekonomik farklılıkları ve halkının büyük bir kesiminin Müslüman olmasının bazı çevrelerde endişe yarattığını dile getirdi.

Ayrımcılık var

Kaymakçı şu değerlendirmelerde bulundu: “AB, üyelik perspektifini canlandırarak Türkiye’nin daha ileri bir demokrasi oluşturmasına, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi konularda Avrupa Konseyi standartlarında olmasına ve kalmasına katkıda bulunabilir. Aksi takdirde kendisine ayrımcılık yapan AB’den dışlanmaya çalışılan bir Türkiye’den AB ve Avrupa Konseyi normlarını en üst düzeyde yerine getirmesini beklemek akıllıca bir yaklaşım değil.”

A+ A-