Kapat
A+ A-

Dolar 2.61 liranın üzerinde, gözler yarın açıklanacak büyüme verilerinde

Dolar seçim öncesinde artan siyasi tartışmaların etkisiyle lira karşısında değer kazanmaya devam ederken, piyasalarda gözler yarın açıklanacak 2014 yılı ekonomik büyüme verilerine çevrildi.
DHA
Yayınlanma tarihi: 30 Mart 2015 Pazartesi, 11:44

[Haber görseli]Global Menkul Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, yarın açıklanacak olan 2014 yılın ekonomik büyümesinin yüzde 2.7'nin altında kalması halinde siyasetin çok fazla tahammülü kalmayacağına dikkat çekti. Güne 2.61 lira düzeyinde başlayan dolar, 2.6188'e kadar yükseldikten sonra, 2.6150 lira dolayında hareket etmeye başladı.

Avrupa para birimi euro ise, sabah saatlerindeki 2.84 lira düzeyinden 2.8276 liraya kadar gerildikten sonra yeniden 2.83 liranın üzerine çıktı.

Borsa İstanbul Endeksi ise 80 bin 876 puandan güne başladı. Açılışın ardından bir miktar kayıpla 80 bin 497 seviyesine gerileyen endeks daha sonra 81 bin puanı aşarak 81 bin 187 puana yükseldi.

'ANKARA'NIN VE SİYASETİN ÇOK FAZLA TAHAMMÜLÜ KALMAYABİLİR'

Gökhan Uskuay, Ankara'nın ekonomiye ve dolar kuruna karşı son derece temkinli olduğunu ifade ederek, "Liranın değer kazanması için Ankara biraz sustu.Yarın ki büyüme rakamları bekleniyor" dedi ve ekledi: "Büyümenin 2.7'nin altında kalması, kurun 2.65'i aşması halinde, Ankara'nın ve siyasetin çok fazla tahammülü kalmayabilir. O yüzden şu ana kadar siyasetin bir etkisi yok. Dolardaki yükselişin içeride ki zayıf ekonomiden kaynaklı olduğunu görüyoruz. Ankara'daki açıklamalar seçim riski, bunun için seçim sonuçlarını görmemiz gerekiyor. Bu tartışmalar piyasalarda sadece kırılganlık yaratıyor."

Ekonomik verilerin, siyaseti etkilediğini ifade eden Uskuay, "Veriler, Ankara'yı ve seçimi etkiliyor. Arınç'ın yaptığı açıklamalar, Ankara'daki açıklamalar seçim sonuçlarının ardından değerlendirilecek. Kısa vadede faizin durumu, ekonomik gidişat ve Fed (ABD Merkez Bankası) ekonomik göstergeleri etkileyecek. Şu anda siyaset biraz geri plana çekilmiş durumda. Büyüme rakamlarının düşük gelmesi ve dolar kurunun artışı Ankara'yı tekrar harekete geçirebilir" diye konuştu.

Cumhuriyet İMECESİ