Kapat
A+ A-

Asgari ücret vaatleri için Merkez Bankası Başkanı'ndan açıklama

Merkez Bankası Başkanı Başçı, siyasi partilerin Asgari ücretin artırılması yönündeki seçim vaatleri ile ilgili açıklama yaptı. Başçı: "Asgari ücret vaatlerinin enflasyona etkisi nasıl uygulanacağına bağlı" dedi.
Yayınlanma tarihi: 28 Ekim 2015 Çarşamba, 11:23

[Haber görseli]

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2015 sonunda yüzde 7,4 ile yüzde 8,4 aralığında orta noktası yüzde 7,9, 2016 sonunda ise yüzde 5 ile yüzde 8 aralığında orta noktası yüzde 6,5 gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz" açıklamasında bulundu.

Soruları da yanıtlayan Başçı, asgari ücrette olası artışların enflasyona etkisinin nasıl uygulanacağına bağlı olacağını belirtti.

Başçı, bu yılki dördüncü enflasyon raporunu açıkladı.

Başçı, orta vadeli tahminlerini oluştururken enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceği bir çerçeveyi esas aldıklarını söyledi.

Ayrıca, sıkı makroihtiyati çerçevenin de katkısıyla yıllık kredi büyüme oranının geldiği makul seviyelerin devam edeceğini değerlendirdiklerini vurgulayan Başçı, "Bu çerçevede enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2015 yılı sonunda yüzde 7,4 ile yüzde 8,4 aralığında orta noktası yüzde 7,9, 2016 yılı sonunda ise yüzde 5,0 ile yüzde 8,0 aralığında orta noktası yüzde 6,5 gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Enflasyonun 2017 yılında yüzde 5'e yaklaşıp, orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını öngörüyoruz" diye konuştu.

Başçı, 2015 yıl sonu enflasyon tahminlerinde Temmuz Enflasyon Raporu'na göre yapılan yukarı yönlü güncellemenin 1,2 puanının üçüncü çeyrekteki döviz kuru hareketlerinin çekirdek enflasyon eğilimi üzerindeki yükseltici etkisinden kaynaklandığını dile getirdi.

Öte yandan, ithalat fiyatları görünümünde bir önceki rapora kıyasla gözlenen iyileşmenin, yıl sonu enflasyon tahminine 0,2 puan aşağı yönlü etkide bulunduğunu aktaran Başçı, şunları ifade etti:

"Bu çerçevede, Temmuz Enflasyon Raporu’nda yüzde 6,9 olarak verilen 2015 yıl sonu enflasyon tahminini 1 puan yukarı yönlü güncelledik. Temmuz Enflasyon Raporu'nda yüzde 5,5 olarak verilen 2016 yıl sonu enflasyon tahminini de 1 puan yukarı yönlü güncelleyerek yüzde 6,5'e yükselttik. 2015 yıl sonu enflasyon tahminindeki yukarı yönlü güncellemenin ve döviz kurunda yaşanan gelişmelerin gecikmeli etkilerinin 2016 yıl sonu enflasyon tahmini üzerinde sırasıyla 0,6 puan ve 0,8 puan yükseltici etki yapacağını tahmin ediyoruz. 2016 yılı ortalama ithalat fiyatı varsayımındaki gerileme ve 2016 yılı için öngörülen çıktı açığındaki sınırlı miktarda aşağı yönlü güncelleme ise 2016 yıl sonu tahminini önceki Rapor’a göre sırasıyla 0,3 puan ve 0,1 puan aşağı yönde etkiledi."

"Ticari kredilerde yavaşlama olursa ilave tedbir alırız"

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, tüketici kredilerindeki büyümenin yüzde 10'un altına düşmesini istemediklerini belirterek, ticari kredilere ilişkin ise "arzu etmediğimiz bir yavaşlama olursa ilave tedbir alırız" dedi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler