Yasa kabul edildi: Almanya'da asgari ücretin saati 8,5 Avro

Almanya’da uzun süreden bu yana tartışılan asgari ücret yasa tasarısı Başbakan Angela Merkel tarafından onaylandı. Tasarıya göre 2015 başından itibaren çalışanlara saatte en az 8.5 Avro’dan çalışma hakkı sağlayacak.
DHA
Yayınlanma tarihi: 3 Nisan 2014 Perşembe, 10:19

[Haber görseli]Alman 1’inci devlet kanalı ARD’nin haberine göre, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Andrea Nahles’in uzun süreden bu yana üzerinde çalıştığı yasa tasarısı tamamlanarak, Başbakan Merkel’in onayına sunuldu. Tasarıya göre Almanya’da iki yıllık geçiş süreci boyunca 8,5 Avro’nun altında da eleman çalıştırılmasına izin verilecek.

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Andrea Nahles, Başbakan Merkel’in asgari ücret yasa tasarısını onaylamasından memnun olduğunu, bu uygulamanın Almanya’da adaleti daha fazla sağlayacağını, çalışan 4 milyon kişinin yıllar sonra hak ettiği ücreti almasına da katkı sağlayacağını söyledi.

Alman medyasında yer alan bilgilere göre, 1 yıl ya da daha uzun süre işsiz olanlar yasalara göre "uzun süreli işsiz" olarak tanımlanırken, yıl başında yürürlüğe girecek yasa ile uzun süreli işsizlerin işe alındıkları zaman asgari ücret uygulamasından 6 ay süreyle muaf tutulması sendikaların tepkisini çekti. Bazı sendikacılar bunun ayrımcılık olduğunu ve tüm çalışanlar için geçerli bir ücret alt sınırı fikrini çürüttüğünü öne sürdü. Almanya’da uzun süreli işsizlerin yanı sıra stajyerler, 18 yaşın altındaki gençler, fahri görev yapanların da asgari ücretten muaf tutulduğu hatırlatıldı. Son açıklamalara göre, Almanya'da 1 yıldan uzun süreden bu yana işsiz olanların sayısı 1 milyonu geçiyor. Almanya’nın batısında çalışanların sadece yüzde 10’luk bölümü saatte 8.5 Avro’dan az kazanırken ülkenin doğusunda bu oran çalışanların yüzde 25’ini aştığı açıklandı.

Federal Meclis'te oylanacak tasarı daha sonra Federal Eyalet Temsilcileri Meclisi'nde oya sunulacak.

A+ A-