Yurttaş kurbanlıklara 7.5 milyar TL ödeyecek

TZOB’ye göre kurbanlık fiyatları büyükbaşta 15 bin liraya, küçükbaşta 1700 liraya kadar çıkıyor. Bu yıl kurbanlıklar için harcanacak tutar 7 milyar 535 milyon lirayı bulacak.
Yayınlanma tarihi: 29 Ağustos 2016 Pazartesi, 05:37

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, hayvan fiyatlarının illere ve canlı ağırlığa göre farklılık göstermekle birlikte hayvan başına, büyükbaşta 2 bin 850 lira ile 15 bin 200 lira, küçükbaşta ise 450 lira ile bin 700 lira arasında değişeceğini söyledi.

Bayraktar, canlı ağırlık fiyatının da kilogram başına büyükbaş hayvanlarda kilogram başına 14 ile 22 lira, küçükbaş hayvanlarda 11 lira ile 20 lira arasında olacağını tahmin ettikleri bildirdi.

Yüzde 9 artış

Bayraktar, kurbanlık fiyatlarıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, ülke ortalamasında fiyatların geçen yıla göre büyükbaşta yüzde 8.9, küçükbaşta ise yüzde 9.1 arttığını belirterek, temmuz ayı itibarıyla yıllık enflasyonun yüzde 8.79 düzeyinde gerçekleştiği gözönüne alındığında fiyatlarda ciddi bir artış olmadığını bildirdi.

850 bin büyükbaş

Geçen yıl 867 bin büyükbaş, 2 milyon 700 bin küçükbaş hayvan kesildiğini anlatan Bayraktar, bu yıl da en az 850 bin büyükbaş, 2.7 milyon küçükbaş olmak üzere 3 milyon 550 bin civarında hayvan kesileceğini tahmin ettiklerini, halkın ödeyeceği tutarın 7 milyar 535 milyon lirayı bulacağını hesapladıklarını kaydetti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, belediyelerin, satış yerlerini kiralayarak, uygun fiyattan üreticilere kullandırmalarını istedi.

Uzun tatil üreticiyi endişelendirdi

Üreticilerin, bu yıl bayram tatilinin çok uzun olması nedeniyle birçok kişinin tatili tercih edip, kesim yapmayacakları, bunun da satışları olumsuz etkileyeceğini düşünerek, endişe yaşadıklarını dile getiren TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, “İnşallah bu endişe yersiz çıkar, üreticilerimiz emeklerinin karşılığını alır ve hayvanlarını uygun fiyata satarlar” diye konuştu.

Kurbanlıklardan, standartlara uyulursa yaklaşık 103 milyon 500 bin liralık deri elde edileceğini belirten Bayraktar, ehil olmayan kişiler tarafından kesilen kurbanlıklarda derideki kaybın yüzde 20’ler civarında olduğunu ve toplam kaybın 20 milyon 700 bin lirayı bulduğunu söyledi.

Kurban bayramlarının, son yıllarda kasaplar için önemli bir gelir kapısı olduğunu anlatan Bayraktar, büyükbaş hayvanların yarısının ücret karşılığında kesileceği tahminiyle 425 bin büyükbaş hayvan için kasaplara 106 milyon 250 bin lira, yine aynı hesapla 1 milyon 350 bin küçükbaş hayvan için de 67 milyon 500 bin lira olmak üzere toplam 173 milyon 750 bin lira ödeneceğini kaydetti.

Geçen yılki talebin üzerinde kurbanlık hayvan mevcudu bulunduğunu belirten Bayraktar, satışların beklendiği gibi olmadığı durumda, üreticilerin bayram döneminde satılamayan hayvanlarını maliyetlerinin altında ellerinden çıkarmaması gerektiğini ifade etti. “Böyle bir durum gerçekleşir de üreticinin elinde satılamayan hayvan kalırsa, Et ve Süt Kurumu’nun bu hayvanları bayram sonrasında uygun bir fiyata alması üreticimiz açısından çok önemlidir” diyen Bayraktar, yetkililerden beklentinin, elinde kurbanlık kalan üreticilere yönelik belirleyecekleri alım fiyatlarını, maliyetlerin yanı sıra yapılan ek masrafları da dikkate alarak kurbana özel belirlemeleri olduğunu söyledi.

A+ A-