Kapat
A+ A-

Madencinin tazminatı yılan hikâyesine döndü

CHP’li Biçer, Soma’da atılan madenci tazminatlarıyla ilgili protokolün revize edildiğini söyledi.
Yayınlanma tarihi: 08 Kasım 2017 Çarşamba, 23:07

Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın ardından işten çıkarılan 2 bin 831 işçinin tazminatları yılan hikâyesine döndü. CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Soma Kömürleri AŞ ile Türkiye Maden-İş Sendikası arasında imzalanan ikinci protokolün de revize edilerek, Ağustos 2016’da ödenmesi gereken tazminatın bu aya ertelendiğini söyledi.

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, 2015’te yapılan ilk protokolün geçen yıl revize edilmesinin ardından Ağustos 2017’de bitmesi gereken tazminat ödemelerinin yapılmadığına dikkat çekti. Soma Kömürleri AŞ ve Türkiye Maden - İş Sendikası arasında “gizli kapaklı yeni bir revize protokolün” daha yapıldığını açıklayan Biçer, TMSF’nin tazminatların ödenmesi için el koyduğu Soma AŞ’ye ait mal varlıklarının da bilinçli bir şekilde satışa çıkarılmadığını ve “protokol yalanı” ile madencilerin mağdur edildiğini söyledi.

Biçer, “İşçi ile Soma Kömürleri AŞ arasında protokol yapılmaması lazım. Sendika da Soma AŞ’yi koruyor. Oyalıyor. Bu hukuksuzluğa paravan oluyor” dedi.

Türkiye Maden-İş Sendikası Ege 1 No’lu Şube Sekreteri Murat Kalın ise şimdiye kadar şirket ile 2 protokol imzalandığını söyledi. İşçilere 23 taksitten 4’ünün ödendiğini belirten Kalın, “Kasım ayında (bu ay) yine ödeme olacak. Kalan ödemeleri 6 taksitte bitirecekler. İşletme malları üzerindeki tedbirlerin kalkması halinde taksitleri faiziyle birlikte hemen yatıracağını söylüyor” dedi.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Tur Yıldız Biçer