Kapat
A+ A-

Borsa İstanbul Başkanı: Döviz sattık ama, ne kadar sattığımızı bilmiyorum

Döviz varlıklarını TL'ye çevirme kararı alan Borsa İstanbul'un Başkanı Himmet Karadağ, "Döviz sattık ama, ne kadar sattığımızı bilmiyorum" dedi. Öte yandan Borsa İstanbul 2 Aralık 2016 tarihinde de varlıklarının TL'ye çevrilmesine ve TL hesaplarında tutulmasına karar vermişti.
Yayınlanma tarihi: 23 Mayıs 2018 Çarşamba, 13:03

[Haber görseli]Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, borsanın döviz varlıklarına TL’ye çevirmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Satışla piyasaya güven vermek istediklerini belirten Karadağ ne kadar döviz sattıklarını bilmediğini söyledi.

Bloomberg HT’de konuşan Himmet Karadağ ekonomideki son gelişmeleri analiz ettiklerini ve bu gelişmeler neticesinde dolardaki son atakların ekonomik parametrelere dayanmadığını görerek TL’ye güven vermek istediklerini belirtti.

Karadağ, güven vermek için varlıklarını TL’ye çevirdiklerini, ne kadar döviz sattıklarını ise bilmediğini söyledi.

‘RAKAMI BEN ARKADAŞLARA SORMUYORUM BİLE’

Karadağ şöyle dedi: “Rakamı ben arkadaşlara sormuyorum bile. Bizim birtakım döviz bazlı gelirlerimiz var. Burada piyasalara şunu vurgulamak istiyoruz. Bizim temel sıkıntılarımızdan biri kısa vadeli spot ihtiyaçlar için döviz talebi oluşabilir. Böyle bir talep varsa onun da karşılanması lazım. Para otoritesi bu konuda detay çalışmalar yapacaktır. Bu konuda politika adımları da atacaktır.
Biz para politikası otoritesi değiliz. Borsa İstanbul olarak bu adımı attık. Kurda makul seviyelerin ötesine bir atak gördüğümüz için bu kararı aldık. Eğer kurda bizim hesaplamalarımıza göre bu atağın makul bir gerekçesini görebilseydik bu tepkiyi vermezdik.”

NE OLMUŞTU?

Borsa İstanbul, kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamını Türk Lirasına çevirdi.

Bununla birlikte Borsa, Türk şirketLere spot piyasadan döviz almak yerine Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nı kullanmalarını önerdi.

Borsadan yapılan açıklamada, ekonomik göstergelerin mevcut döviz kurlarına yeterince yansımadığı ve TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksinin Nisan ayında 81,71 ile veri tarihinin en düşük seviyesine gerilediğine dikkat çekilerek, “Tüm sektör ve şirket mali tablolarında kurun bu seviyelere çıkmasını gerektirecek ekonomik bir verinin bulunmadığı dikkate alınarak, Türk Lirasına olan güvenimizin ve desteğimizin bir göstergesi olarak, Borsamızın kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamı bugün itibariyle Türk Lirasına çevrilmiştir.” denildi.

İLK BOZDURMA İŞLEMİ 2016'DA

Borsa İstanbul 2 Aralık 2016 tarihinde varlıklarının TL'ye çevrilmesine ve TL hesaplarında tutulmasına karar vermişti. Bu kararı ise şöyle duyurmuştu:

"Borsa İstanbul A.Ş. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yaptığı çağrıya destek mahiyetinde, 2 Aralık 2016’dan itibaren tüm nakdi varlıklarının Türk Lirasına çevrilmesine ve Türk Lirası hesaplarında tutulmasına karar vermiştir."

[Haber görseli]

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Recep Tayyip Erdoğan

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler