Kapat
A+ A-

Moody's'den Türkiye'ye kötü haber

Fitch Ratings'in 25 Türk bankasını negatif izleme sürecine almasının ardından, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's de Türkiye'nin kredi notunu izlemeye aldığını duyurdu.
Yayınlanma tarihi: 2 Haziran 2018 Cumartesi, 12:27

[Haber görseli]

Moody's'den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin 'Ba2' seviyesindeki kredi notunun, gelecek dönemdeki makroekonomik politikalara yönelik belirsizlik gerekçesiyle izlemeye alındığı bildirildi.
Belirsizliğin sürmesinin, mevcut dış kırılganlıklar da göz önünde tutulduğunda Türkiye'nin ödemeler dengesine yönelik risk seviyesini yükseltebileceği öne sürülen açıklamada, bunun şu anki reytingle uyumsuz olabileceği ifade edildi.

Not görünümünü 'negatif'ten 'durağan'a çevirmişti

Moody's, 8 Mart'ta yaptığı son not açıklamasında, Türkiye'nin kredi notunu 'Ba1'den 'Ba2'ye düşürmüş ve not görünümünü 'negatif'ten 'durağan'a çevirmişti.

Fitch'in ardından geldi

Moodys'in açıklaması uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in 25 Türk bankasını negatif izleme sürecine almasının ardından geldi.

Standard&Poor's, Türkiye'nin kredi notunu düşürmüştü

Son olarak bir başka derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's, Türkiye'nin kredi notunu düşürdüğünü duyurmuş, Türk ekonomisinin görünümününü de 'durağan‘ olarak kaydetmişti.

Geçtiğimiz aylarda da yine Moody's 14 Türk bankasının uzun vadeli notlarını düşürmüştü.

Cumhuriyet İMECESİ