Eksik demokrasi

Darbeye karşı çıkan milyonlarca yurttaş HDP’nin davet edilmediği Yenikapı’daki ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’nde buluştu.

Yayınlanma: 07.08.2016 - 13:27
Abone Ol google-news

<video:580949>

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından 3 siyasi parti lideri Yenikapı’daki “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”nde bir araya geldi. İstanbul Yenikapı ile birlikte 81 ilde şehir merkezlerinde eş zamanlı mitingler düzenledi. Yenikapı ve 81 ildeki katılım ile birlikte meydanlara inen yurttaşların sayısı milyonları aştı. Yenikapı’daki mitinge, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu birlikte katıldı.

Liderler arasında ilk konuşmayı yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, darbe girişiminin planyıcısı olduğu ileri sürülen Fethullah Gülen hakkında "Alim ve hoca görünümlü bir terörist, sığındığı Pensilvanya'dan getirdiği beddua seanslarıyla, nefret söylemleriyle, öfke nöbetleriyle cinayet örgütüne Türkiye'ye 'vur' emri verdi. İblis'e ruhunu satan bu vaiz, Müslüman görünümlü bu Voyvoda, ihanetle, Türk ve Türkiye düşmanlığıyla doruğa çıktı, fitne ve münafıklıkta rekor kırdı. Haçlı emellerinin taşıyıcılığını yapan FETÖ, Türkiye'nin kalbine nişan aldı" dedi. Bahçeli, HDP hariç Meclis'teki bütün partilerin davet edildiği Yenikapı'daki mitingdeki konuşmasında "Türkiye tek yürek olduğunu göstermiştir. Ayrımız, gayrımız yoktur. Müştereklerimiz, farklılıklarımızdan daha çoktur. Birliğimizi kıskançlıkla kararlılıkla korumalıyız. Kutuplaşma ve cepheleşmeleri bıçak gibi kesmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Devlet Bahçeli'nin ardından sahneye çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Özellikle buradan TBMM’yi 15 Temmuz akşamı sabaha kadar açık tutan ve yöneten TBMM Başkanı’na yürekten teşekkürlerimi sunmak istiyorum" dedi. Kılıçdaroğlu, " Değerli arkadaşlarım, neden ve niçin bu noktaya geldik? Önce, teşhisi doğru koyacağız ki tedaviyi güzel yapalım. “Bir musibet bin nasihatten evladır” diye bir atasözümüz var. Ben dahil bütün siyasilerin bu musibetten ders çıkarması lazım. Yeni bir olaya zemin hazırlamadan Türkiye’yi çağdaş uygarlığa götürmemiz" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, yeni dönem için 12 madde saydı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Yenikapı'da yapılan Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde ilk kez kürsüye çıktı. "Asil milletimizin, yani sizlerin yolu, bahtı açık olsun" diyen Akar, "Türkiye seninle gurur duyuyor" tezahüratları altında konuşmasında darbe girişimden dolayı Fethullah Gülen cemaatini suçladı. Ayrıca Akar, miting alanını dolduran yüz binlere seslenirken darbe girişimiyle ilgili olarak, "Sizlerin, yüce milletimizin, asker elbisesi içindeki eli kanlı hainler, caniler ile görevinin başında olan, ülkemizin bekası için aynı zamanda PKK ve sınırlarımızdaki diğer tehditlerle de canla başla mücadele eden TSK’nın kahraman mensuplarını ayırmanız bizlere güç vermiştir" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, "16 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan ayrılırken ne kadar umutluysa milletimiz bugün o kadar umutludur. 6 Ekim 1923’te geldikleri gibi giden düşmanın arkasından ne kadar coşkuluysa bugün de o kadar coşkuludur" dedi. Binali Yıldırım, "Bu millet 15 Temmuz destanını yazdı. 15 Temmuz ikinci Kurtuluş Savaşı’dır. Bu topraklarda şerefimizle, bağımsızlığımızla, kardeşliğimizle bir olarak yaşıyoruz. Sanki bu milletin iradesini çalacaklardı. Bizi öldürmeyen her darbe bizi daha da güçlendirir. İşte burada olduğu gibi" diye konuştu.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, mitingde yaptığı konuşmasında miting alanını dolduranlara seslenirken "Sizler, beyaz elbisesiyle 1071’de Malazgirt’te 200 bin kişilik Bizans ordusunun karşısına çıkarken 'Ey askerler, eğer şehit olursam beyaz elbise benim kefenim olur' diyen Tufan Alparslan’ın torunlarısınız. 10 asır önce Anadolu’ya gelen İslam kıyamete kadar bu topraklarda yaşayacaktır. Sizler, İslam’ı yok etmek için seferlere çıkan Haçlı ordularını yok edenlerin torunlarısınız. İstanbul’u fetheden ve peygamber efendimizin hadisindeki müjdeye nail olan 'Ya ben İstanbul’u alırım, ya İstanbul beni' diyen Fatih’in torunlarısınız" diye konuştu.

Kürsüye son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çıktı. Erdoğan, birlik ruhunun en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirterek "15 Temmuz'u bir milat olarak kabul etmeliyiz" dedi.  Erdoğan, "Siyasi partilerimizin genel başkanları burada, sizin talebinizi biliyorlar. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna göre, siz de idam talebinde bulunduğunuza göre bunun kararını verecek mercii TBMM'dir. Meclisimiz kararı verdikten sonra atılacak adım bellidir. Ben peşinen ifade ediyorum, onarım" dedi. Mitingin sonunda çağrıda bulunan Erdoğan, "Bu bir virgül, Carşamba günü noktayı koyacağız" diyerek meydanlardaki demokrasi nöbetinin çarşamba gününe kadar devam etmesini istedi

Yenikapı'da dakika dakika yaşananlar:

21.01: Erdoğan'ın konuşmasından sonra siyasi liderler ve Genelkurmay Başkanı sahneye davet edilerek mitinge katılan yurttaşları selamladı

20.23: Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını yaptı

20.11: TBMM Başkanı Kahraman konuşmasını yaptı

19.57: Başbakan Binali Yıldırım konuşmasını yaptı

19.41: Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ilk kez bir mitingde kürsüye çıkarak açıklama yaptı

19.15: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasını yaptı

18:52: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli konuşmasını yaptı

18.43: 15 Temmuz'da darbecilerin yaraladığı bir vatandaş yaptığı konuşmasında, 'O gece şahit olduğum şey yeni bir Çanakkale’ydi, istiklal savaşıydı. Sağımda ve solumda vurulanlar olmasına rağmen herkes hep bir adım ileriye gitti' dedi

18.27: Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez kürsüde dualar okudu

18.18: Yaklaşık 2 milyon kişinin toplandığı Yenikapı'da Kuran tilaveti verildi

18.15: 15 Temmuz darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenler için saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu

17.33:  MHP lideri Devlet Bahçeli, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kalabalığı selamladı


<video:580760>

Yenikapı notları

* Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan helikopter, saat 17.10’da miting alanına iniş yaptı. Erdoğan’a eşi Emine, oğlu Bilal Erdoğan, kızı Sümeyye Bayraktar, damadı Selçuk Bayraktar eşlik etti. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, kuvvet komutanları ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez aynı aynı anda giriş yaptı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu THY’ye ait ait uçakla, MHP lideri Devlet Bahçeli ise kara yoluyla Ankara’dan mitinge geldi.

* Saat 16.45 sıralarında sahneden kurulan sinevizyonda darbe günü yaşamını yitirenlerin görüntülerinin yer aldığı gösterim yapıldı.

* Miting alanında Kılıçdaroğlu’nun ismi anons edildiğinde bir grubun tepki gösterdiği görüldü. Kürsüden yapılan uyarıların ardından Kılıçdaroğlu’nun ismi tekrar anons edildi ve bu kez alandan alkış yükseldi.

* Erdoğan’ın eski başdanışmanı Cüneyd Zapsu, eski başbakanlardan Tansu Çiller’in de mitinge katıldığı görüldü.

* Elinde Türk Bayrağı olan bir yurttaşın yüzerek Yenikapı’daki miting alanına doğru geldiği görüldü.

* Yenikapı açıklarında güvenlik gerekçesiyle üzerinde askeri helikopter de bulunan savaş gemisi hazır bekletildi. Mitingte 15 bin polis görev yaptı.

* Miting alanına ulaşım için 7 bin otobüs, 203 tekne, 10 vapur hizmet verdi. Yaklaşık 500 sanatçı da mitinge vapurla geldi. Mitinge katılan nlüler arasında Halit Ergenç ve eşi Bergüzar Korel, İbrahim Tatlıses, oğlu İdo Tatlıses, Orhan Gencebay ve eşi Sevim Emre, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Milli Takımlar Tekni k Direktörü Fatih Terim, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ve eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül gibi isimler de vardı.

* Bazı AKP ve CHP vekiller ile FİBA Başkanı Turgay Demirel, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş’in bulunduğu grup, kapasite aşıldığı gerekçesi ile B protolüne yönlendirildi. Birçok isim B protokolü kapısında bekletilirken Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek ve Beyaz Tv futbol yorumcusu Sinan Engin’in içeri alınması tepkiye neden oldu.

* 2.5 milyon bayrak, 3 milyon şapka dağıtıldı. Alanın çeşitli noktalarına 5 milyon şişe su bırakıldı.

* TSK Mehteran Birliği ve TSK Tarihi Osmanlı Bölüğü gösteri sundu. Mehteran takımı demokrasi şehitlerinin sayısına atıfla 240 kişiden oluştu.

* Yenikapı miting alanında yalnızca Türk bayrağı bulunurken, siyasi partilerin bayraklarına izin verilmedi.

* Yenikapı metro istasyonu, darbe girişimi sırasında yaşamını yitiren yurttaşların fotoğraflarıyla donatıldı. Mitinge katılanların büyük ilgi gösterdiği fotoğraflarda şehitlerin isimlerinin yanı sıra nasıl şehit düştüklerinin anlatıldığı metinler de yer aldı. İstasyonda darbe gecesi çekilen fotoğraflardan oluşan sergi açıldı.

İşte Yenikapı'dan görüntüler

Yenikapı'da uyarı anonsu: Sadece Türk bayrağı taşınsın


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon