Erdoğan erken seçim tarihini açıkladı

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahçeli ile görüşmesi sonrası Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Bahçeli'nin erken seçim teklifini olumlu karşıladıklarını belirterek, "Seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmasına karar verdik" dedi.

Yayınlanma: 18.04.2018 - 15:11
Abone Ol google-news

<video:960278>

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda MHP lideri Devlet Bahçeli'yi kabul etti.

İşte Gezici'nin erken seçim anketinden çıkan sonuç

Erken seçim 24 Haziran'da... Dolar ve avro ne tepki verdi?

POLEMİK: İYİ Parti seçimlere girebilecek mi?

YKS tarihi değişiyor...YÖK'ten açıklama 

Bahçeli'nin dünkü erken seçim çağrısının ele alındığı görüşme yarım saat sürdü. Görüşme sonrası Bahçeli MHP Genel Merkezi'nde parti yönetimi ile bir araya gelirken, Başbakan Binali Yıldırım ile AKP MYK üyeleri de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geldi.

ERKEN SEÇİM TARİHİ: 24 HAZİRAN 2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 16.00'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda basın toplantısı düzenledi. Bahçeli'nin dünkü grup toplantısında yaptığı erken seçim teklifini olumlu karşıladıklarını kaydeden Erdoğan, "Seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmasına karar verdik" diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

"Sayın Bahçeli ile oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Geniş bir yelpazede istişare ettik. Sayın Bahçeli'nin dünkü konuşmasında erken seçim teklifini de değerlendirme fırsatı bulduk. 15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğratılması bir çok alanda olduğu gibi siyasette de yeni bir dönemin miladıdır. 7 Ağustos 2016'da Yenikapı'daki büyük miting ise milletimizin siyasetçilere verdiği mesajı net bir şekilde ortaya koymuştur. 16 Nisan halkoylamasına giden süreçte milletimizin açtığı bu yol da ortaya çıkmıştır. Yönetim sistemi değişikliğinin yine sayın Bahçeli'nin ön açması ve desteği ile 16 Nisan'da hayata geçirme imkanı bulduk. Buna göre, Anayasa değişikliğinin ilk seçimlerden sonra yürürlüğe girecektir. Cumhurbaşkanı ile hükümetin uyumlu çalışması sayesinde ciddi bir sorun yaşanmıyor gibi gözükse de eski sistemin hastalıkları attığımız her adımda karşımıza çıkabiliyor. Buna rağmen tercihimiz hep milletimize verdiğimiz taahhüde uygun bir şekilde 2019  Kasım'ındaki seçimlere kadar dişimizi sıkmaktan yana olmuştur. Ancak gerek Suriye'de yürüttüğümüz sınır ötesi operasyonlar ve bölgemizde yaşanan tarihi önemdeki hadiseler Türkiye'nin bir an önce belirsizlikleri aşmasını zorunlu hale getirmiştir. Kararların daha güçlü şekilde alınabilmesi, uygulanabilmesi için yeni yönetim sistemine geçiş giderek aciliyet kesbetmeye başlamıştır. Sayın Bahçeli'nin dün yaptığı çağrıyı bu gerçekleri göz önünde bulundurarak yetkili kurullarımızda enine boyuna müzakere ettik. Ülkemizin karşı karşıya bulunduğu fotoğraftan hareketle bu erken seçim teklifine olumlu yaklaşmamız gerektiği konusunda arkadaşlarımızla görüş birliğine vardık. Türkiye'nin önündeki iç ve dış gündemin yoğunluğu erken seçim kararının açıklanması ortaya çıkacak belirsizliğin bir an önce ortadan kaldırılmasını zorunlu kılıyor. Suriye'deki gelişmelerin hızlandığı makroekonomik değerlerden büyük yatırımlara kadar her konuda çok önemli kararlar vermemiz gereken bir dönemde seçim konusunu ülkemizin gündeminden bir an önce çıkarmamız şarttır. Önümüzdeki seçimlere ittifak içinde girme konusunda mutabık kaldığımız sayın Bahçeli ile de yaptığımız  istişareler neticesinde seçimlerin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılmasına karar verdik.  Ak Parti ve MHP Meclis grupları olarak konuyla ilgili yasal süreci hemen başlatıyoruz. Aynı şekilde YSK da seçim hazırlıklarına şüphesiz derhal başlayacaktır. Kararın ülkemiz, milletimiz, partilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum"

BAHÇELİ 26 AĞUSTOS'U ÖNERMİŞTİ

Bahçeli, dünkü açıklamasında 3 Kasım 2019'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin, 26 Ağustos 2018'e alınmasını teklif etmişti.

İLK TURDA ÇOĞUNLUK SAĞLANAMAZSA İKİNCİ SEÇİM NE ZAMAN?

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk oylamasında çoğunluk sağlanamazsa, oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılacak. Yani 8 Temmuz...

BAHÇELİ'DEN İMZA

MHP lideri Devlet Bahçeli erken seçim teklifini imzaladı.

ERDOĞAN, AKP'Lİ VEKİLLERLE GÖRÜŞECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın saat 11.00'da erken seçim gündemine ilişkin AKP'li vekillerle görüşecek.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler