Erdoğan: Şiir, roman ve film sigara gibi bağımlılık yaratıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Saray'da "Sigarayı Bırakma Münasebetiyle" düzenlenen toplantıda konuşuyor.

Yayınlanma: 09.02.2016 - 14:35
Abone Ol google-news

<video:478285>Sigarayı bırakanlara hitap eden Erdoğan sözlerine "Devlet nasıl teröriste karşı milletimizi koruyorsa tütün ve alkole milletimizi korumakla mükellefiz" diyerek başladı.  Erdoğan, "Bugüne kadar kimin cebinde sigara paketi gördüysem hemen el koydum. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda sigara içen vatandaşlar ikinci sınıf muamele görüyor. Sigara ve diğer zararlı alışkanlıklar konusunda mahalle baskısı oluşturulmalı" ifadelerini kullandı.

Sigara içenlere yaptığı müdahaleyi haklı gördüğünü "Devletin en üst temsilcisi olarak anayasa hükmünün yerine getirilip getirilmediğinin takibini yapmak görevimdir. Aynı zamanda bu şahsi prensibimdir" ifadeleriyle anlatan Erdoğan, "Sigara içme özgürlüğü olamaz. Nasıl intihar etme özgürlüğü yoksa, bu da olamaz. Asıl olan sigara içenin değil, sigara içmeyenin özgürlüğünü korumaktır" dedi.
Ferdi Tayfur şarkı söyledi: Sigarayı bıraktım - VİDEO 

"Gelişmiş ülkelerde sigara içme alışkanlığı azalırken, diğer ülkelerde arttığını görüyoruz" diyen Erdoğan, "Açıkçası sigara ve alkol gibi bağımlılığa yol açan şiir, roman, film gibi büyük finans yönünün arkasında yattığını görüyoruz" dedi.

Erdoğan "Ancak birçok ülkeye göre yeterli bilince ulaşamadığımıza inanıyorum. Diğer ülkelerde sigara içenler ikinci sınıf insan muamelesi görüyor. Burada çok güçlü bir toplumsal bilinç vardır. Bizim de böyle bir anlayışa ihtiyacımız var. Sigara ve diğer zararlı alışkanlıklar konusunda mahalle baskısı gereklidir" şeklinde konuştu.En Çok Okunan Haberler