Erdoğan'dan Bülent Tezcan'a tazminat davası

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Sözcüsü Bülent Tezcan hakkında 50 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı.

01 Kasım 2017 Çarşamba, 14:14

<video:856141>

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan'ın önceki gün Tekirdağ'da AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında, "Erdoğan diktatörün şeddelisidir" sözleri hakkında tazminat davası açıldı.

Erdoğan'ın avukatlarından Hüseyin Aydın, Tezcan'a tazminat davası açtıklarını sosyal medya hesabı Twitter'dan duyurdu.

Aydın, şunları yazdı:

"CHP Sözcüsü Bülent Tezcan hakkında dün yaptığımız şikayetten sonra bugün de 50 bin TL’lik manevi tazminat davası açtık. Sayın Tezcan, yasal haklarımızı kullanmamız üzerine soruşturma açılmasını faşist diktatörlük iddiasına dayanak gösterebilmiştir. Bir ülkenin Cumhurbaşkanının hakkını mahkemelerde arıyor olması, o ülkenin demokratik hukuk devleti olduğunun alamet-i farikasıdır.

Demokratik hukuk rejimleri, herkesin istediğini söyleyebildiği,hakaret edebildiği rejimler değildir.

İfade hürriyetinin sınırlarından biri, başkalarının onur,şeref ve saygınlığının korunmasıdır.

Tezcan’ın açıklamaları, emsal yargı kararları dikkate alındığında ifade hürriyetinin sınırlarını aşan ve hakaret teşkil eden açıklamalardır. Elbetteki bu nitelikteki açıklamaların hukuk çerçevesinde bir yaptırım olacaktır. Yapmaya çalıştığımız da hukukun işletilmesinden ibarettir."