Erdoğan'dan Putin görüşmesi öncesi açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'de anlaşmalara uyulmaması ve Türk askerine yönelik saldırıların ardından Suriye ordusuna Şubat ayı sonuna kadar gözlem noktalarının gerisine çekilmemeleri durumunda 'gerekeni bizzat yaparız' uyarısında bulunmuştu. Cuma namazı çıkışı açıklamalarda bulunan Erdoğan bir gazetecinin sürenin azaldığını hatırlatması üzerine 'biz icraatımızı yapıyoruz' yanıtını verdi. Suriye'de şimdiye kadar 17 asker şehit oldu.

21 Şubat 2020 Cuma, 15:10

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma namazı çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına yanıt verdi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

BU AKŞAMKİ GÖRÜŞMENİN NETİCESİ TAVRIMIZI BELİRLEYECEK

Zaten konuya sizler de vakıfsınız sayın Merkel, sayın Macron sayın Putin ile yaptıkları görüşmeden bu konuları ele almak suretiyle İdlib’de çok kararlı bir ateşkesin yapılması için böyle bir daveti kendilerine yaptılar.

Bu davet karşısında beklenen bir cevap vardır diyemem.

İstanbul’daki teklifle ilgili de Putin arzu edilen cevabı onlara vermedi.

Bu akşam saat 18.00 gibi Sayın Putin ile benim bir telefon görüşmem olacak.

Bizim 2 şehidimiz ve orada malum bazı araç gereçlerin imhası söz konusuydu ama bunun kat kat fazlası 150 rejim unsuru imha edildi.

12 tank, 3 zırhlı araç, 14 obüs topu ve 2 doçkalı pikap imha edildi. Ve şu anda oradaki mücadele yine kararlı şekilde devam ediyor.

Rejim İdlib halkına bu zulmü durdurmadığı sürece bize oradan çekilmek söz konusu değil. Ateşkesi ancak o zaman yapabiliriz.

Saat 18.00’de Sayın Putin ile görüşmem olacak. Temenni ederim ki bu görüşmeyle hayırlı bir adım atmış oluruz.

LİBYA’DAKİ SON GELİŞMELER

Hafter bizim için bir muhatap değil. Hafter orada maaşlı bir lejyoner. Meşru birisi değil illegal gayrimeşru. Uluslararası camianın kabul ettiği lider Sayın Sarrac’tır. Bugün Merkel ve Macron’a da bunları söyledim.

Şu anda Rusların Wagner’i orada. Bunları neden konuşmuyorlar. Elimizde video tespitleriyle bunların hepsi var.

Bir diğeri Sudanlılar. Çadlılar. Bunların hepsini topladığınızda 10 bine aşkın terörist var. Önce bunların çözüme kavuşturulması lazım.

Biz nasıl Suriye halkının daveti üzere oradaysak Libya’da da Libya halkının daveti üzerine anlaşmamızı yaptık ve o şekilde Libya’ya gittik. Aramızdaki fark bu.

ABD’DEN PATRİOT İSTENDİ Mİ?

Bizim S-400 konusu gündemdeyken ben o zaman Sayın Trump’a Rusya’dan nasıl S-400 aldıysak sizden de Patriot alalım demiştim. Ama onlar bize olumlu bir cevap vermediler, veremediler.

İRAN’DA KORONAVİRÜS

Çok değişik şey diyenler var 13 diyenler var 4 diyenler var. Biz tedbirlerimizi almış durumdayız.

BİZ İCRAATIMIZI YAPIYORUZ

Erdoğan bir gazetecinin Suriye ordusuna Şubat ayı sonuna kadar verdiği sürenin sürenin azaldığını hatırlatması üzerine 'biz icraatımızı yapıyoruz' yanıtını verdi. 

Erdoğan 5 Şubat'ta bölgede şehit haberlerinin gelmesinin ardından 'Madem İdlib bölgesindeki askerlerimizin güvenliği sağlanamıyor; Suriye ordusunun gözlem noktalarının gerisine çekilmemesi halinde Türkiye "bu işi" bizzat kendisi yapmak zorunda kalacak' demişti.