Ermeni asıllı vekile, 'Kahpesiniz' hakaretine ceza yok

Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi, CHP milletvekili Selina Doğan’a sosyal medya üzerinden “Ermeni uşağı, kahpeler” diyen sanığa ceza vermedi. Doğan’ın söz konusu hakaretten 2 ay sonra attığı mesaj “haksız fiil” sayılarak sanık lehine kullanıldı. Selina Doğan, “Hâkim bu kararla nefret söylemine açıkça vize vermiştir” dedi

Yayınlanma: 28.04.2017 - 05:14
Abone Ol google-news

Ankara 23. Asliye Ceza Mahkemesi, CHP’nin Ermeni kökenli milletvekili Selina Doğan’a hakaret eden kişiye açılan davada skandal bir karara imza attı. Sanığa “ceza verilmesine yer olmadığına” karar veren mahkeme, gerekçesinde Doğan’ın söz konusu hakaretten 2 ay sonra attığı bir twitter mesajını “haksız fiil” olarak saydı ve olayda karşılıklı hakaret olduğunu iddia etti. Yargıç, bununla da yetinmeyerek CHP’li Doğan’ı Güvenpark patlaması nedeniyle ‘devleti sorumlu gördüğü’ gerekçesiyle “suçladı.”

Manisa’da oturan İbrahim Kaplan, Selina Doğan’ın facebook hesabındaki bir videonun altına “Kahpesiniz, Ermeni’nin, Bizans’ın uşaklığını halen alenen yapmaktasınız. Bizans’ın torunları yaşıyor da Sultan Fatih’in torunları öldü mü sandınız, kahpeler” şeklinde hakaret içeren bir yorum yazdı. Doğan’ın şikâyeti üzerine Kaplan hakkında “hakaret” suçlamasıyla dava açıldı. Ankara 23. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama sonunda yargıç Necdet Şahin, sanığa ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Şahin, sanık Kaplan’ın sözlerinin kişinin onur ve haysiyetini küçük düşürücü nitelikte olduğunu ve hakaret niteliğinde bulunduğunu kaydettti.

Yargıç Şahin, ceza vermeye yer olmadığının gerekçesini ise “karşılıklı hakaret” olduğu iddiasına dayandırdı. Mahkeme kararının gerekçesinde, karşılıklı hakaret olarak Selina Doğan’ın 13 Mart 2016’ta Güvenpark’ta yaşanan patlamaya ilişkin “1992 doğumlu bir kadını, vücudunu patlatarak ölüm saçmaya iten sebepleri konuşmadıkça terörle mücadele yalandır” tweet’ini gerekçe gösterdi. Doğan’ın paylaştığı mesajın, hakaretten 2 ay sonra atıldığı öğrenildi.

Vekili suçlu çıkardı

Gerekçeli kararda, Doğan’ın canlı bomba olan kadın PKK örgütü üyesinin kendisini patlatıp birçok masum insanın ölümüne neden olduğu olaydan dolayı PKK’yi hiç suçlamayıp bu olaydan dolayı devleti sorumlu gördüğünü belirten ifadelerde bulunduğu öne sürülürken, katılanın bu sözlerinin haksız fiil niteliğinde olduğunu savundu.

Nefret söylemine vize

Selina Doğan, milletvekili seçildikten bu yana yoğun bir nefret söylemi ve tehdide maruz kaldığını söyledi. Doğan, şunları kaydetti: “Nefret söylemine ilişkin genellikle cezasızlık durumuyla karşılaşıldığı için ilk defa dava açılmasından dolayı sevindim. Ancak hem hakarete uğradım hem mahkûm edildim. Sayın Cumhurbaşkanı birkaç gün önce ‘Tek bir Ermeni vatandas¸ımızın dahi ötekileştirilmesine tahammu¨lu¨mu¨z yoktur’ açıklamasını yapmıştı. Oysa iktidara bağımlı hale getirilen yargı böylesine bir skandala imza atıp nefret söylemine açıkça vize veriyor. Aynı hâkimin benzer kararları da var.”


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler