Kapat
A+ A-

Üstün Akmen, sanatın diliyle anıldı

Eleştirmen Üstün Akmen’in ölüm yıldönümünde tiyatro sanatçısı, müzisyen, şair, yazar ve gazeteci dostları “Ustalara Saygı” da buluştu. Beşiktaş Belediyesi Başkan Yardımcısı Rıfat Örnek ve Akmen’in eşi Şaylan Akmen sanatçılara geceye gösterdikleri büyük alaka için teşekkürlerini sundular.
Yayınlanma tarihi: 31 Ekim 2017 Salı, 22:25[Haber görseli]Eleştirmen Üstün Akmen’in ölüm yıldönümünde tiyatro sanatçısı, müzisyen, şair, yazar ve gazeteci dostları “Ustalara Saygı” da buluştu. Beşiktaş Belediyesi Başkan Yardımcısı Rıfat Örnek ve Akmen’in eşi Şaylan Akmen sanatçılara geceye gösterdikleri büyük alaka için teşekkürlerini sundular.

Başta tiyatro olmak üzere, sanat sezonu boyunca hemen her akşamını bir salonda geçiren ve izlediklerini yıllarca okurlarla paylaşan, eleştirilerini daha sonra kitaplaştırarak tiyatromuzun belleğine katkıda bulunan Üstün Akmen, önceki gece Beşiktaş Belediyesi Akatlar, Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde anıldı

[Haber görseli]Faruk Şüyün’ün hazırladığı Üstün Akmen’in “sahne sanatlarına” verdiği değer ve emeğin ifadesi olan saygı gecesine daha önce defalarca izleyip yorumladığı sanatçılar; Selçuk Yöntem, Tamer Levent, Orhan Alkaya, Zihni Göktay, Ahmet Leventoğlu, Serpil Tamur, Önder Arık, Genco Erkal ve Tülay Günal katıldılar. Erkal ve Günal’ın piyanist Yiğit Atalay ve çellist Deniz Doğangün eşliğinde sunduğu Nâzım Hikmet şiirleri temelinde insanlığa seslenen gösterisi geceye ağırlığını koydu. Yazar ve müzisyen olarak da sanatla iç içe olan Üstün Akmen ile yapılan söyleşinin izlenmesiyle başlayan, yazarımız şair Ataol Behramoğlu ile devam eden gecede Çiğdem Erken, Recep Aktuğ, piyanist Mine Mucur eşliğinde Atilla Atasoy, piyanist Çelik Kasapoğlu eşliğinde Adil Akbaşoğlu, piyanist Yuliya Bapova eşliğinde tenor Hüseyin Likos saygı ve özlemlerini müziğin farklı türleriyle dile getirdiler. Kaan Erkam’ın Akmen için bestelediği şarkı ise gitarla seslendirildi.

 

Sanatçılar sanatın diliyle Üstün Akmen’i anarken, Akmen’den görevi ve misyonu devralan Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) Başkanı Ragıp Ertuğrul ve sanat eleştirisinin emekçileri Metin Boran, Atilla Dorsay ve yazarımız TEB üyesi, PEN Başkanı Zeynep Oral (video görüntüleriyle) geceye katıldılar. Oral, “Yalnız İstanbul’da belli merkezlere değil bütün Anadolu’ya giden, özellikle gençleri destekleyen Üstün Akmen müthiş bir katılımla çalıştı” diyerek TEB başkanlığına geldiğinde gönüllerinin çok rahat olduğunu çünkü bu işi hakkıyla yerine getirebilecek insan olduğunu ifade etti.

Gecede Akmen’in şahsında sanatçıların eleştiriye verdikleri değerin büyüklüğü yaşandı.

 

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Ataol Behramoğlu, Atilla Dorsay, Faruk Şüyün, Üstün Akmen, Zeynep Oral, Genco Erkal