A+ A-

"TL çöküyor, yıldızlar kaçıyor"

Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor başta olmak üzere birçok takımın finansal kriz yaşadığı Spor Toto Süper Lig'i Mopo adlı internet sitesi mercek altına aldı.
Yayınlanma tarihi: 26 Ağustos 2018 Pazar, 15:32

Türk lirasının aşırı değer kaybettiğinin altı çizilen yazıda, birçok tecrübeli futbolcunun Türkiye'den gittiği belirtildi.

Almanya'da Türk futbolu için yazılan yazı

Türk futbolunun ekonomisinin mercek altına alındığı yazıda şu ifadeler yer aldı.

Türk parası yılın başından beri yaklaşık %40 oranında değer kaybetti. Ancak yabancı yıldızların maaşlarının genellikle Euro olarak ödenmesi nedeniyle Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe'nin etrafındaki büyük kulüpler korkunç bir sıkıntı içinde.

HARCAMALAR EURO CİNSİNDEN

Türk kulüpleri, gelir getirmekte zorlanıyor. TL cinsinden satılan bilet satışı ve mağazacılıktan elde edilen gelirler kulüplere kazanç sağlasa da transferler Euro ya da Dolar cinsinden yapıldığı için bu kulüpler büyük paralar kaybediyor.


Fenerbahçe, bu sebepten oyuncuları zamanında transfer edemedi ve Giuliano ve Josef gibi iki önemli oyuncuyu satmak zorunda kaldı.Galatasaray ise kısa süre önce, Fransız forvet Bafetimbi Gomis'i sattı. Beşiktaş ise en kısa sürede Alvaro Negredo'yu satmak için çabalıyor.

Cumhuriyet İMECESİ