Mustafa Denizli resmi sözleşmeyi imzaladı

Galatasaray Teknik Direktörü Mustafa Denizli, sarı-kırmızılı kulüp ile resmi sözleşmenin altına imza attı.
Yayınlanma tarihi: 26 Kasım 2015 Perşembe, 15:06

[Haber görseli]

Galatasaray, futbol takımı teknik direktörlüğüne getirilen Mustafa Denizli ile sözleşme imzaladı.

Florya Metin Oktay Tesisleri Turgay Vardar Basın Odası'nda düzenlenen ve kulüp başkanı Dursun Özbek'in de katıldığı imza töreninde Denizli, kendisini 2016-2017 sezonu sonuna kadar sarı-kırmızılı renklere bağlayan sözleşmeye imza attı.

Törende ilk söz alan Dursun Özbek, Galatasaray'da yeni bir sayfa açtıklarını dile getirerek, "Bugün 26 Kasım 2015, Galatasaray için yeni bir sayfa, yepyeni bir gün" dedi.

Özbek, Atletico Madrid'e dün yenilerek UEFA Şampiyonlar Ligi'nden elenmelerinden dolayı herkesin üzgün, kırgın ve kızgın olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"Şunun bilinmesini istiyorum; dünkü karşılaşmamız sadece o güne ait bir olay değil, bir birikimin sonucu, geçmişten gelen problemlerin doğurduğu bir olaydır. Şunu herkes çok iyi bilmeli; Galatasaray Başkanı olarak eğer yapılan bir yanlış varsa, hatalar varsa bunun hesabını vermeye her zaman hazırım. Biz Galatasaray'da göreve çağrıldığımızda hiç düşünmedik kabul ettik. Galatasaray'ın gününü kurtarmak değil, geleceğiyle ilgili sorunları çözmek için göreve talibiz. Hiçbir zaman da medyada olmak, reyting almak için bu göreve talip olmadık."

Başkanlık kimliğinin arkasında, Galatasaray sevdasının olduğunu anlatan Özbek, "Metin Oktay'ı ve Galatasaray'ı seyretmek için dersleri asıp, stada koşan çocuk ruhu da bunun içindedir. Ben o ruhu taşıyan bir Galatasaraylıyım. O ruhun azmiyle şunu söylüyorum; Galatasaray hiçbir zaman pes etmez, hiçbir zaman umutsuzluğa düşmez. Herkesin 'bitti' dediği yerden tekrar ayağa kalkar, eskisinden daha güçlü, daha azimli olarak ait olduğu yarışmalarda en tepede yer almak üzere faaliyetlerini sürdürür. Bu Galatasaray'ın 110 yıllık tarihinde biriktirdiği etik kuralların başında gelmektedir, bu Galatasaylılık ruhudur."

Galatasaray'ın Mustafa Denizli yönetiminde daha önce önemli başarılar kazandığını vurgulayan Özbek, sözlerini şöyle tamamladı:

"1988 yılını hatırlayalım. Neuchatel Xamax maçı oynadık. Deplasmanda 3-0 kaybettik ama sevgili hocam Mustafa Denizli, 'Fark etmez biz de İstanbul'da 5-0 kazanırız' dedi. Bu Galatasaray'ın pes etmeyeceğinin çok canlı bir örneğidir. Mustafa Denizli söylemleriyle değil ama yaptıklarıyla kendisini ispatlamış, Galatasaraylılığın ne olduğunu göstermiş bir kişiliktir. Sevgili hocama, 'Yuvana hoş geldin' diyorum. Burada açmış olduğu ve kariyerinin büyük bölümünü oluşturan parantezi yine burada kapatmak arzusunda olması beni ve bütün Galatasaraylıları duygulandırmıştır. Başarılı bir parantez kapamayı diliyorum. Galatasaray'a çok büyük faydalar üreteceğinden de eminim."

"Çok inandığım bir grupla birlikte olacağım"

Mustafa Denizli, teknik direktörlük kariyerinin önemli bir bölümünü geçirdiği Galatasaray'a dönmenin mutluluğu ve heyecanını yaşadığını söyledi.

Denizli, Atletico Madrid maçı için dün Başkan Dursun Özbek ile yaptıkları seyahat nedeniyle yorgun göründüklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Günümüzün yaklaşık 10 saati havada geçti. Biraz yorgun gibi gözükebiliriz ama bu yorgunluk bizi asla yıldırmaz, yıldırmayacaktır. Ben bugüne kadar bu camiaya, bu takıma hizmet eden büyük başarılar kazandıran tüm değerli büyük meslektaşlarımı, bu kulübün tarihine geçmiş çok değerli insanları burada bir kez daha kalben anmak, onlara selamlarımı ve teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Yol haritalarımızda onların yaptıklarının üzerine bir nebze ilave edebilirsek, bu bizim için büyük mutluluk kaynağı olacaktır. Geçmişte yapılanlar ve önümüzde yapılacak olanlar ayrı ayrı konulardır. Bugünden itibaren geçmişle ilgili hiçbir şeyi sorgulamayacağız. Yarın takımla birlikte 'Bismillah' deyip, yeni yol haritamızın bizi nasıl başarıya götüreceğinin plan ve düşüncelerini paylaşacağız."

Galatasaray'ın içinde bulunduğu durumu ve yaşanan sorunları bildiğini belirten tecrübeli teknik adam, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Galatasaray şu anda her takımda yaşanabilecek, zaman zaman psikolojik, zaman zaman da skorlardan ortaya çıkan, bir miktar da olumsuz düşüncelerin yaşandığı bir dönemden geçmekte. Bunlar çok önemli değil. Ben buraya gelirken camianın ne olduğunu zaten biliyorum. Benim için camia yeni bir başlangıç değil ama takım yeni bir başlangıç. Takımımız çok değerli bireylerinin oluşturduğu bir takım. Bu sıkıntılı durumdan nasıl ve hangi yöntemlerle çıkabileceğimizi tespit edebiliriz. Hayatım boyu yaptığım bütün çalışmalarımı inanarak yaptım. Şu anda şartları ne olursa olsun kendilerine çok inandığım bir grupla birlikte olacağım."

"Bu tabloyu değiştireceğiz"

Mustafa Denizli, sarı-kırmızılı takımda hiçbir futbolcu hakkında ön yargısının bulunmadığını dile getirdi.

"Tüm futbolcularım için yarın yeni bir başlangıç ve yeni bir değerlendirmedir. Şimdiye kadar yaptığım değerlendirmeler pencerenin öbür tarafındaydı. Pencerenin öbür tarafıyla bu tarafı farklıdır. Ancak bir takım şeylerin burada değiştiğini de göreceklerdir. Bu camia bana bu sorumluğu verdiği müddetçe, vereceğim her karar öncelikle camianın, takımımın ve kulübümün yanında olacaktır. Çünkü bizlerin başarısı, camianın sevinci, yönetimimizin bundan mutlu olması daha büyük şevkle bize sarılmaları bu ortamda daha kolay olacaktır. Benim için de takım için de yeni yol haritasının başlangıç dönemidir. Şu andaki tablo çok net şekilde önümde, bu tablo beni asla umutsuzluğa kaptırmaz. Bu tabloyu değiştireceğiz, bundan bütün Galatasaraylıların emin olması lazım. Allah camiamızın, yönetimimizin, takımımızın ve hepimizin yanında ve yardımcısı olsun."

Belirledikleri hedeflere ulaşmak için birlikte hareket etmeleri gerektiğinin altını çizen Denizli, "Biz hedefimizi bugün değil, bu mesleğe başlarken burada koyduk, burada koymaya devam edeceğiz. Bunu sporcularım da camia da böyle bilecek. Düşünmeden, inanmadan, hedefleri belirlemeden bir bütün olamayız. Bir bütünün tüm fertleri o amaç için birlikte hareket eder. Bu mesajım hem camiaya hem takımımadır" ifadelerini kullandı.

Toplantıda daha sonra soru-cevap bölümüne geçildi.

"Galatasaraylı, göreve çağrıldığı zaman bunu reddedemez"

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, futbol takımı teknik direktörlüğüne getirdikleri Mustafa Denizli'nin sarı-kırmızılı camianın evladı olduğunu, yaptıkları teklifi tereddüt etmeden kabul ettiğini söyledi.

Florya Metin Oktay Tesisleri'ndeki Turgay Vardar Basın Odası'nda düzenlenen imza töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlatan Özbek, amacının başarıları daha yukarı taşımak olduğunu vurguladı.

Gelişen şartlar doğrultusunda bir karar almak zorunda kaldıklarını aktaran Özbek, şöyle konuştu:

"Galatasaray'a hizmet etmek için geldim. Benden önceki başkanların, başarıları ve Galatasaray'ın marka değerini ne kadar yükseğe taşıdığı herkesin malumu. Bugünkü yönetim de bunların üzerine koymak zorundadır. Gelişen şartlar, bazı kararlar almak zorunda bıraktı. Mustafa hocayı, Galatasaray'ın bir evladı olarak bu göreve uygun gördük. Kendisi de hiç tereddüt etmedi. Galatasaraylı, göreve çağrıldığı zaman bunu reddedemez. Mustafa hocam bunun en canlı örneği. Galatasaray'ın ihtiyacı olduğu dönemde hiç tereddüt etmeden teklifi kabul etti."

Teknik direktör değişikliğinin Galatasaray'ın geleceğiyle ilgili olduğunu dile getiren Dursun Özbek, "Galatasaray, başarıya odaklı, girdiği yarışmalarda en tepede olması gereken, Türkiye'nin en büyük takımı. Galatasaray, Türkiye'dir. Türkiye, her zaman başı dik, en yukarıda olması gereken bir kurumdur. Mustafa hocam, başarısını kanıtlamış, Galatasaraylılığını her zaman göstermiş birisidir. Bu görevde kendisine başarılar diliyorum. Herkese, mutlu olacağı, çok iyi günlerde takımını, hocasını alkışlayacağı günleri yaşatmak için bu kararı aldık" ifadelerini kullandı.

Sarı-kırmızılı kulübün başkanı, Denizli'nin Galatasaray'a çok büyük hizmet edeceğine inancının tam olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Galatasaray'ın hedefleri ve beklentileri değişmez. Kurulduğu gün Ali Sami Yen, beklentilerimizi ve hedeflerimizi belirlemiş. Hedefimiz başarı, yarışmaya girdiğimiz her platformda Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmek ve en üst seviyede derece almak. Galatasaray'ın beklentilerinde 110 yıldır herhangi bir değişiklik olmamıştır ve bundan sonra da olmayacaktır. Galatasaray, büyüklüğüne, dünyadaki bilinirliğine, prestijine ve etik kurallarına uygun insanlarla çalışmak zorundadır. Hocam da bu manada en önemli isimlerinden biridir. Galatasaray'ı başarıya taşımak için camianın üzerinde birleştiği bir kişidir. Hocamızın Galatasaray'a çok büyük hizmetler vereceğine inancımız, kendisini davet etmemize vesile olmuştur."

"Kara bulut denilen, benim için hafif bir sistir"

Galatasaray Teknik Direktörü Mustafa Denizli, sarı-kırmızılı takımın üzerinde kara bulutlar olduğuna yönelik ifade üzerine, "Kara bulut denilen, benim için hafif bir sistir. Çok kara bulut gördük ama şimdi kara bulutluk bir durum yok. Hafif sisli, puslu bir hava var ama o da önemli değil" dedi.

Atletico Madrid maçından sonra Wesley Sneijder'in takımın performansıyla ilgili açıklamalarına da değinen deneyimli teknik adam, şunları söyledi:

"Genel görüntü içinde bazı sıkıntılar vardır. Geriden bizi destekleyecek, bize yardımcı olacak ne kadar olumlu çalışma ve fikir varsa onları taşıyacağız. Dün bitmiştir. Bu tür konuşmaların olumlu ve olumsuz taraflarını herkes farklı yorumlayabilir. Bizim işimiz buradan iyi şeyler aktarabilmek. Yorgunluktan sonra kaybetmenin üzüntüsünün sporcu üzerindeki etkisini bilirim. Tolere edilebilecek ve edilmeyecek şeyler vardır. Hepsini oyuncularımla paylaşacağım. Hepsi son derece tecrübeli, yüksek kaliteli insan ve sporcu değerine sahip. Benim için dün söylenenden ziyade yarın ve sonrasında söylenecek olanlar çok önemlidir. Benim tecrübelerim, fikirlerim ve çalışma ortamım kendilerine yardımcı olacaktır."

Sarı-kırmızılı camianın, kriz zamanında ismi üzerinde fikir birliğine vardığının hatırlatılması üzerine Mustafa Denizli, "Beni destekleyen tüm kişilere buradan sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bir insan için olabilecek en büyük psikolojik destektir. Onların düşüncelerini gerçekleştirmek için daha fazla çaba göstereceğim. Kriz ve baskı antrenörlük hayatım boyunca kan kardeşim oldu. Kriz ve baskıyla problem olarak mücadele etmedik. Onları hep olağan gördük. Bu baskı ve kriz nerede ve onu nasıl dışlarız diye çalışacağız. Krizler ve baskılar bizim gölgemiz. Onlarla uğraşarak, mücadele ederek kendimizi yeniliyoruz, çalışma alanı açıyoruz. Buraya onları yaşamak için değil aşmak için geldim" değerlendirmesinde bulundu.

Denizli, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman'ın "Bir Beşiktaşlıyı Galatasaray'ın teknik direktörü olarak görmekten memnuniyet duyuyorum" açıklamasıyla ilgili de şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye, doğru profillerle benim dönemimde tanışmaya başladı. Bu camiada Türkiye'de hiçbir teknik adama sorulmayan bir soru bana soruldu. Bana 'Hocam çocukluğunuzda hangi takımı tutuyordunuz?' denildi. Ben de net bir şekilde, 'Çocukluğumda Beşiktaşlıydım' dedim. Bana sorulan soruya, bu camianın bana geldiğim günden beri öğretmeye çalıştığı dürüstlükle cevap verdim. Bundan da gurur duydum. Böyle bir cevap vermek benim için zor olmadı. Birçok yerde görev yaptım ama teknik adamlık yaşamımın 3'te 1'i sadece bu camiada geçti. Yarısından fazlası da büyük kulüplerde geçti."

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Fikret Orman, Mustafa Denizli, Wesley Sneijder