Messi-Ronaldo rekabetinde yeni boyut... 'Yetenek mi, çalışma mı?'

Barcelona'nın UEFA Şampiyonlar Ligi ikinci turunda Arsenal'i 2-0 mağlup ettikleri maçtaki golleri atan Lionel Messi mücadelede ortalama 7,9 km koşarak Devler Ligi'nde en az koşan futbolculardan oldu. Arjantinli yıldızın bu istatistiği Ronaldo ile olan rekabetine yeni bir boyut kazandırdı.
Yayınlanma tarihi: 25 Şubat 2016 Perşembe, 13:06

[Haber görseli]

Barcelona'nın süper yıldızı Lionel Messi, ortalama 7.9 kilometre ile UEFA Şampiyonlar Ligi'nin en az koşan futbolcularından biri olmasına rağmen, attığı 2 golle galibiyeti getirmesi dünya gündemine oturdu. Skora olan katkısıyla efsaneleşen, Messi'nin en büyük rakibi olan Ronaldo ise Devler Ligi'nde Arjantinli yıldızdan tam 30 kilometre daha fazla koştu.

'YETENEK Mİ, ÇALIŞMA MI?'

Messi ile Ronaldo rekabetine yeni bir boyut kazandıran bu istatistik 'yetenek mi, çalışmak mı' tartışmasını yeniden akıllara getirdi ve Barcelona’nın yıldızın, unvanlarına bu kez “yürüyen dahi” benzetmesini ekledi.
Bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde en az koşan isimlerden biri olan Messi, maç başına 7.9 kilometre yaparken Cristiano Ronaldo’dan bile geride kalmasına rağmen attığı goller ve futbol zekasıyla bir kez daha adından söz ettirmeyi başardı.
Barcelona'nın en az koşan futbolcusu olan Arjantinli yıldız, bu sezon oynadığı 32 resmi maçta 29 gol attı, 14 asist yaptı. Messi'nin en büyük rakibi olan ve Şampiyonlar Ligi'nde ondan çok daha fazla koşan Ronaldo ise 32 maçta 34 gol, 11 asistle oynadı.

[Haber görseli]Barcelona'nın UEFA Şampiyonlar Ligi'nde Arsenal'i 2-0 mağlup ettiği mücadelede koşu mesafeleri.

RONALDO 30 KM DAHA FAZLA KOŞTU!
Gücünü ve hızını doğru yerde ve doğru zamanda kullanan Messi, bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde toplam 31,6 km yaparken, Ronaldo ise 61 km ile çok daha fazla efor sarf etti. Ancak bu durum akıllara Einstein’ın, “Dehanın 10'da 1'i yetenek 10'da 9'u da çalışmaktır” sözünü getirdi.

Takımın en az koşan ismi olmasına rağmen maçın adamı olan Messi, “koşmadan da yıldız olunabilir mi?” tartışmasının da fitilini de yakmış oldu. 32 yaşındaki Iniesta bile 11,5 km koşarken, Neymar-Suarez ikilisi 10 km’nin altına inmezken Messi’nin sürekli tasarruf modunda olması ise uzmanlar tarafından “ileri görüşlü” olmasına bağlanıyor.

CRUYFF, "FUTBOL BEYİNLE OYNANIR"
Barcelona’nın efsane isimlerinden futbol duayeni Johan Cruyff, Messi’nin az koştuğu yönündeki iddiaların önemsiz olduğunu savundu. Cruyff, “Futbol beyinle oynanan bir oyundur. Yeteri kadar koşmanız, doğru zamanda doğru yerde olmanız yeterlidir. Ne erken ne de geç. Hiç kimse Messi’ye sahip olmadığı gibi hiçbir takım da Barcelona kadar hızlı oynayamaz” diye konuştu. (Hürriyet)

Messi'nin Şampiyonlar Ligi'ndeki maç başına koşu ortalaması
2013-14: 8.41 km
2014-15: 8.40 km
2015-16: 7.90 km

A+ A-