İhracat Eylül'de düştü

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Eylül ayında ihracat önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 azalışla 10 milyar 451 milyon 720 bin dolar oldu.

01 Ekim 2016 Cumartesi, 12:27
Abone Ol google-news

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Eylül ayı ihracat verilerini açıkladı. Eylül ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 azalışla 10 milyar 451 milyon 720 bin dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk 9 ayında, 2015'in aynı dönemine göre yüzde 2,7 azalışla 95 milyar 746 milyon dolar ihracat yapılırken, son 12 ayda da bir önceki döneme göre yüzde 4,3 azalışla 130 milyar 921 milyon dolarlık ihracat yapıldı. İhracat, Eylül ayında kilogram bazında yüzde 9 oranında artarken, yılın ilk 9 aylık döneminde ise yüzde 5 oranında artış gösterdi.

Sektörel bazda Eylül ayında otomotiv endüstrisi yüzde 3,7 artışla 1 milyar 942 milyon dolarla en fazla ihracata imza atarken, bunu 1 milyar 326 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 1 milyar 98 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti.

Eylül ayında 119 ülke ve bölgeye ihracat artarken, 114 ülke ve bölgeye ihracat azaldı. En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkede ise Almanya'ya yüzde 2,9, İtalya'ya yüzde 10,4 artış, İngiltere'ye yüzde 13,8, Irak'a yüzde 5,1 ve ABD'ye yüzde 7,8 düşüş yaşandı. En fazla ihracat yapılan 20 ülke arasında da en yüksek ihracat artışı yüzde 80,2 ile Bulgaristan'da gerçekleşti. Bunu 36,8 artışla İran izledi.

İHRACATTA LİDER İSTANBUL, BURSA, KOCAELİ

Eylül ayında ihracatımız ülke grubu bazında Avrupa Birliği ülkelerine yüzde 3, Uzakdoğu ülkelerine yüzde 0,6 arttı. Yılın ilk 9 ayında ise Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 5,4 ve Kuzey Amerika'da yüzde 2,3 oranlarında arttı. Toplam ihracatımızda AB'nin payının geçen sene Eylül ayında yüzde 49'dan bu sene yüzde 51'e yükseldi. Eylül ayında 43 ilin ihracatı artarken, 36 ilde de gerileme meydana geldi. İstanbul 4,6 milyar dolar, Bursa 1,1 milyar dolar ve Kocaeli 807 milyon dolarla en fazla ihracatı yapan ilk üç il oldu.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ İHRACATI ETKİLEDİ

İhracatın Eylül ayında artış kaydedememesinin ana sebebinin Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması olduğunu söyleyen Mehmet Büyükekşi, "Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı perşembe günü başlarken bu yıl pazartesi günü başladı. 9 günlük bir Kurban Bayramı tatili yaşadık. Hafta sonlarını da dahil edersek ayın yüzde 40'ını tatil ile geçirdik. Buna rağmen ihracat değeri oldukça tatmin edici. Bayramın ilk günü geçen seneki gibi Perşembe gününe denk gelseydi, bu ay ihracatımız yüzde 9 artış kaydedecekti. 2016'nın kalan 3 ayında bu performansla devam edersek 150 milyar dolar ihracatı rahatlıkla yakalayabiliriz" dedi.

Bayram tatili etkisine rağmen gelen ihracat rakamının bir başarı olarak algılanması gerektiğini kaydeden Büyükekşi, "Bu yıl Eylül ayında çalışma günü başına gerçekleştirilen ihracat 2016'nın en iyi performansı olarak karşımıza çıkıyor. Ocak ayında çalışma günü başına günlük ihracat 366 milyon dolar iken, Eylül'de bu rakam 479 milyon dolar oldu. Aylık ihracat rakamının detaylarına indiğimizde Ağustos ve Eylül'de ihracatımızda yönün yukarı döndüğünü net olarak söyleyebiliriz. İhracat fiyatlarındaki gerilemenin son bulmasını bekliyoruz. Aynı zamanda çevre ülkelerle yaşadığımız sorunların da çözülmesiyle, ihracatımızın istikrarlı bir şekilde artış trendi içerisine girmesini öngörüyoruz. Örneğin Rusya'ya Ocak'ta çalışma günü başına 3,8 milyon dolar ihracat yapılmışken, Eylül'de bu rakam iki kata yakın artarak 6,5 milyon dolar oldu" dedi.

ÜLKEMİZ İSE HER ŞEYE RAĞMEN BAŞARILI BİR İHRACAT GRAFİĞİ SERGİLİYOR

Büyükekşi, Türkiye'nin her şeye rağmen başarılı bir ihracat grafiği sergilediğini belirterek, şu açıklamada bulundu:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi ülkemize yönelik saldırılar çok farklı mecralar üzerinden yürütülüyor. Bunlardan biri de ekonomi. Ancak bu ülkenin ihracatçıları olarak bizler, tüm gayretimizle özellikle ekonomimize yönelik bu saldırıları bertaraf etmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Dünya ticaretindeki daralma devam ediyor. 2016 yılı Temmuz ayında dünya toplam ticareti yüzde 5,4 daralma ile 8,4 trilyon dolar olarak gerçekleşti. 2015'te bu rakam 8,9 trilyon dolar idi. Bunların yanında İngiltere'nin ihracatında Temmuz'da yüzde 11,7, Çin'in ihracatında yüzde 7,3 ve ABD'nin ihracatında yüzde 6,4 düşüş gerçekleşti. Ülkemiz ise her şeye rağmen başarılı bir ihracat grafiği sergiliyor."
Büyükekşi açıklamalarına şöyle devam etti:
"22 Eylül'de OECD'nin 2016 yılı küresel ticaret büyüme beklentisini düşürmesinden sonra geçtiğimiz Salı günü de Dünya Ticaret Örgütü 2016 küresel ticaretteki büyüme tahminlerini sert bir şekilde aşağı yönlü revize ederek yüzde 2,8'den yüzde 1,7'ye düşürdü. Biz TİM ve İhracatçı Birlikleri olarak şunu gururla söylüyoruz ki, ihracatta pek çok ülkeden daha ilerideyiz. 2015 yılına kıyasla cari açığımızda da gözle görülür bir düşüş var. Türkiye büyümeye ve kalkınmaya devam ediyor ve edecek."