Irak, petrol tesislerini kontrol altına alacak

Irak, 2012'de petrol tesislerini tamamen kendisi kontrol edebilecek. Çok uluslu koalisyondan bugün yapılan yazılı açıklamada, istenen kredilerin alınması halinde, Irak'ın 2003'ten beri sayısız saldırıya uğrayan petrol tesislerinin 4 yıla kadar tamamen "Irak petrol polisi" tarafından korunacağı belirtildi.

01 Kasım 2008 Cumartesi, 13:10

Irak'ın 2012'de pettrol tesislerini tamamen kendisinin kontrol edebilecek olmasıyla ilgili, çok uluslu koalisyondan bugün yapılan yazılı açıklamada, Amerikalı General Franck Helmick'in hafta içinde petrol polisinin başındaki Iraklı general Hamid Abdullah ile bir araya geldiği ve General Abdullah'ın, "Gereken bütçeyi alabilmemiz halinde boru hatlarımızı 2012'ye kadar kendimiz koruyabilecek hale geliriz" dediği aktarıldı.

Irak İçişleri Bakanlığı'na bağlı bu birim 31 bin polisten oluşuyor. Iraklı general, çok uluslu koalisyonun desteğindeki Savunma Bakanlığı'ndan 5 bin adam daha istiyor. Iraklı general, ayrıca telsiz ve hafif silahlarla donatılmış, motosiklet ya da otomobilli petrol polisinin acil müdahalelerde bulunabilmesi için helikopter de talep ediyor.

Amerikan ordusuna göre bu birim, direniş grupları ya da petrol kaçakçılarının sabotajlarının sayısını yüzde 90 oranında azaltabildi.

Irak'ta bugün günlük petrol üretimi 2,5 milyon varil. Bu miktar, işgal edildiği Mart 2003'teki miktara denk düşüyor.