İsviçre G-20'ye katılmıyor

İsviçre'nin Nisan ayında İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenecek olan G-20 zirvesine katılmayacağı öğrenildi. İsviçre ajansı ATS'nin haberine göre, Federal Maliye Bakanlığı sözcüsü Roland Meier ''İsviçre davet almadı, resmi olarak ret de gelmedi'' dedi.

22 Şubat 2009 Pazar, 22:05

İsviçre'nin Nisan ayında İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenecek olan G-20 zirvesine katılanlar listesinde yer almadığı ortaya çıktı.

İsviçre ajansı ATS'nin haberinde, Federal Maliye Bakanlığı sözcüsü Roland Meier, İngiliz hükümeti tarafından cuma günü yayımlanan katılımcılar listesinde İsviçre'nin bulunmadığını öğrendiklerini belirttiği açıklamasında, ''İsviçre davet almadı, resmi olarak ret de gelmedi'' dedi.

G-20 ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları Londra'da 2 Nisan'da bir araya gelerek mali piyasalarda denetim başta olmak üzere küresel mali krizi ele alacak. Dünyanın 21. büyük ekonomik gücü İsviçre, kasım ayında Washington'da yapılan G-20 zirvesine de katılmamıştı ancak, bu tarihten itibaren Londra'daki zirveye katılmak arzusunu sık sık dile getirmişti.

Meier, açıklamasında, ''AB ülkelerinin bir çoğunun vergi cennetleri kara listesi oluşturup, piyasanın işbirliği yapmayan aktörlerini cezalandırmak'' arzusunu da öğrendiklerini de belirtti ve ''Gelişmeleri bekleyeceğiz. Gerekli olduğu halde, uygun zamanda pozisyon belirleyeceğiz'' dedi.

G-7 üyeleri Almanya, Kanada, ABD, Fransa, İngiltere, İtalya ve Japonya'nın yanı sıra Türkiye, Güney Afrika, Suudi Arabistan, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Güney Kore, Hindistan, Endonezya, Meksika, Rusya, ve AB G-20 ülkelerini oluşturuyor.