Kapat
A+ A-

Murat K. Beşiroğlu’ndan etkileyici bir roman: “Aşk Algoritması”

Bilimkurgu yazarı Murat K. Beşiroğlu, yeni romanı “Aşk Algoritması”nda insan zihni ve ruhunun yapay zekâ tarafından anlaşılıp anlaşılamayacağı konusunu tartışmaya açıyor.
Yayınlanma tarihi: 8 Mart 2019 Cuma, 12:17

İlk romanı “Ogox”ta yapay zekâlı androidler ve insanlar arasındaki ilişkiyi ele alan yazar Murat K. Beşiroğlu, ikinci romanı “Aşk Algoritması”nda yönünü bir kez daha geleceğe çeviriyor. Beşiroğlu, yeni romanında hayatımızın giderek daha büyük bir parçası olmaya başlayan yapay zekâ teknolojisini bu kez insanoğlunun tarihin en eski çağlarından bu yana kafa yorduğu aşk ve ilişkiler düzleminde ele alıyor.

Okuyucuyu 2025 yılının İstanbul’unda bir yolculuğa çıkaran Beşiroğlu, aşk gibi karmaşık bir duygunun insan yapımı yapay zekâlar tarafından çözülüp çözülemeyeceği konusunu sorgulamaya açıyor.

Romanın baş kahramanı olan Samet, bir özel sektör şirketinde yapay zekâ alanında çalışırken aşkın formülünü bulduğunu düşünmeye başlıyor. Samet’e göre aşkın sırrı insanların yüzlerinde gizli. Facebook verileri üzerinden yaptığı analizlerde hipotezini destekleyen Samet, aşkın formülünü bir çöpçatanlık uygulamasına dönüştürmeye çalışıyor. Bu arada Samet’in ev arkadaşı Tuğ da “Bonanza” adında yapay zekalı bir “yaşam dostu” geliştirmekle meşgul. Kitap bu iki genç insanın geliştirdikleri yapay zekalı programlar aracılığıyla hayata tutunma çabalarını ve karşılaştıkları güçlükleri konu alıyor.

Murat K. Beşiroğlu’nun ikinci romanı “Aşk Algoritması”, İkinci Adam Yayınları etiketiyle okurlarla buluşuyor.

Cumhuriyet İMECESİ