Kapat
A+ A-

Red Bull Music Festival İstanbul’a geliyor

Dünyanın önemli 16 farklı şehrinde müzikseverlerle buluşan festival 26-30 Eylül tarihleri arasında yapılacak.
Yayınlanma tarihi: 16 Ağustos 2018 Perşembe, 03:38

New York, Los Angeles, Paris, Berlin ve Sao Paulo’nun aralarında bulunduğu dünyanın önemli 16 farklı şehrinde müzikseverlerle buluşan Red Bull Music Festival 26-30 Eylül tarihleri arasında bu kez İstanbullu müzikseverlerle buluşacak. Festival, düzenlendiği şehirlerde o şehrin ruhuna özgü müzikal deneyimlerle şehrin müzik nabzını tutuyor.

60 sanatçının yer aldığı festival kapsamında 5 gün boyunca müzik, sergi, film gösterimi ve söyleşi gibi dört farklı tarzda etkinlikler gerçekleştirilecek.

Dört farklı tarz

Festivalin dört farklı konseptinden ilki olan “Round Robin”de 16 enstrümentalist doğaçlama düetleriyle dinleyicinin karşısına çıkarken, “Art of B-Movies” konseptinde söyleşi, film gösterimleri, sergiler ve canlı film konseri gerçekleşecek. İki yaka tek sahne söylemiyle ortaya çıkan “East vs West” konseptinde hip hop kültüründeki ‘doğu-batı’ yakası çekişmesi İstanbul Boğazı’nın ortasında, Asya ve Avrupa’nın birleştiği yerde bir MC ve beatmaker’ı bir araya getirecek ve gece Zorlu PSM’de devam edecek. 20’nci yılını kutlayan Red Bull Music Academy’ye ithaf edilen “RBMA” gecesinde ise sabaha kadar kesintisiz müzik deneyimi yaşanacak.

Festivalin tüm detayları için: https://www.redbull.com.

Kadıköy'deki etkinlikler

Festival kapsamında tarihi Kadıköy Sineması’nda artık bir klasik haline gelmiş “B-Movie” filmleri gösterilecek. “Yılmayan Şeytan” adlı filmin Gaye Su Akyol ve Bubituzak tarafından yorumlanacak film müzikleri de özel bir konserle sinema severlerle buluşacak. Söz konusu konserden hemen önce ise Güven Erkin Erkal, Can Evrenol, Melikşah Altuntaş ve Kunt Tulgar “B-Movie”ler üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirecekler. Erkal’ın arşivinden orijinal dönem posterleri de 4 gün boyunca Kadıköy Sineması fuayesinde sergilenecek. 20 farklı illüstratörün tekrar yorumladığı posterler sergisi ise festival boyunca Moda’da olacak.

Doğaçlama müzik performansı

Festival, 26 Eylül Çarşamba akşamı Avusturya Başkonsolosluğu’nun Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde doğaçlamanın başrolde olduğu ve müziğin sınır tanımadığı performanslarla başlayacak. Gecenin formatında; sahneye gelen ilk müzisyen beş dakika doğaçlama olarak solo performans sergileyecek. Ardından sahneye bir müzisyen daha çıkacak ve ikili bu sefer de doğaçlama olarak beş dakika boyunca ikili performans sergileyecek. Akış ilk gelen müzisyenin sahneden inmesi ve diğermüzisyenin yeni konuğunu ağırlaması ile devam edecek.

Gecede sahne alacak 16 sanatçı, ZeN ve BaBa ZuLa gibi İstanbul alternatif sahnesinin zihin açıcı topluluklarında müzik yapmış olan Murat Ertel’in küratörlüğünde bir araya gelecek. Sahnede, Ah! Kosmos, Cahit Berkay (Moğollar), Dr. Das (Asian Dub Foundation), Gökçe Gürcay (Gevende), Eralp Güven (Islandman), Hans Joachim Irmler (Faust), Lydia Kavina, Şirin Pancaroğlu, Aybike Çelik Özbey (reptilians from andromeda), Okay Temiz, Hakan Vreskala gibi isimler yer alacak.
Cumhuriyet İMECESİ