Ahmet Muhip Dıranas Şiir Armağanı Refik Durbaş'a verildi

Bu yıl Sinop'ta ilki düzenlenen Ahmet Muhip Dıranas Şiir Armağanı, Şayeste kitabıyla Refik Durbaş'a verildi.
Yayınlanma tarihi: 20 Ağustos 2018 Pazartesi, 16:34

[Haber görseli]Bu yıl Sinop'ta ilki düzenlenen Ahmet Muhip Dıranas Şiir Armağanı, Şayeste kitabıyla şair Refik Durbaş'a verildi.

Şeref Bilsel, Emel İrtem, Şükrü Erbaş, Çiğdem Sezer ve İlyas Tunç'tan oluşan jürinin ortak kararıyla Refik Durbaş'a verilen Ahmet Muhip Dıranas Şiir Armağanı'nın kurul raporu şu şekilde:

Bu yıl ilki düzenlenen Ahmet Muhip Dıranas Şiir Armağanı için, yıl içinde yayınlanmış şiir kitaplarından belirlenen 68 kitap, Seçici Kurul tarafından, üç aşamalı bir okumayla değerlendirilmiştir.

Her bir üyenin önerdiği üç isim/kitap üzerinde hassasiyetle yapılan tartışmalar sonucu, 1960’lardan bu yana şiirimize verdiği büyük emek; işçi kızlardan sanayi çıraklarına, otobüs muavinlerinden çaycı çocuklara, toplumun bütün emekçi kesimlerinin rüyalarını ve gerçeklerini, büyük bir sevgiyle ve saygıyla şiire taşıması; sokağın diliyle şiirin dilini aynı güzellikle buluşturması; kendi şiirini, dilin billurlaşması diyebileceğimiz bir incelikle çok daha yükseğe çıkarmadaki başarısı da göz önünde tutularak, 2018 Ahmet Muhip Dıranas Şiir Armağanı’nın, Şayeste kitabıyla Refik Durbaş’a verilmesi, oy birliği ile kararlaştırılmıştır.

[Haber görseli]

Ahmet Muhip Dıranas

Uluslararası Sinop Mutluluk Festivali’nin de direktörü olan belgesel fotoğrafçısı ve aktivist Volkan Atılgan ve bir grup edebiyat sevdalısı tarafından Dıranas adına bir edebiyat armağanını edebiyatımıza kazandırmak amacıyla gerçekleştirilecek Ahmet Muhip Dıranas Şiir Armağanı, organizasyon komitesi tarafından, “Şairi , kendi şiir serüveni içinde , doğduğu topraklarda anmak, bize bıraktığı şiir mirasını hafılarımızda tazelemek için , Fahriye Abla bizleri Sinop’a davet ediyor” sözleriyle duyuruldu.

Gazete okur buluşmaları gerçekleştirilecek

Etkinlik kapsamında, Cumhuriyet gazetesi yazarı Şükran Soner, Cumhuriyet Okur Buluşması kapsamında gazete okurlarıyla bir araya gelecek. BirGün gazetesi okur buluşmasına ise, dijital medya sorumlusu Hakan Demir, editör Burak Abatay ve Uğur Şahin katılacak.

AHMET MUHİP DIRANAS EDEBİYAT ŞENLİĞİ PROGRAMI

27 Ağustos 2018 Pazartesi

-" Palamut'un Öyküsü" Söyleşi

Yer: Yalıpark Cafe

Saat: 17:00 / 19:00

Moderatörler: Tarkan Şentürk / Naci Tukel

Konuşmacılar: Ata Karakan / Recep Batmaz

Ödül: Balıkçı Emek Armağanları

28 Ağustos 2018 Salı

- "BirGün Okur Buluşması" Söyleşi

Yer: Star Aile Çay Bahçesi

Saat: 17:00 / 19:00

Konuşmacı: Burak Abatay/ Uğur Şahin

- " Ahmet Muhip Dıranas Şiir Armağanı Ödül Töreni"

Yer: Aykın Liman Cafe Pub Tersane

Saat: 20:00

- " Konser" Ufuk Karakoç

Yer: Aykın Liman Cafe Pub Tersane

Saat: 21:00 ​

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Hakan Demir, Refik Durbaş, Şükran Soner