Akbank Caz Festivali başlıyor

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, 28. kez cazseverlerle buluşuyor.

07 Eylül 2018 Cuma, 23:35

Bu yıl 17-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek 28. Akbank Caz Festivali’nde caz müziğinin önemli temsilcilerinden Jamie Cullum, Till Brönner Septet, The Bad Plus, Avishai Cohen Quartet, Tarkovsky Quartet gibi sürpriz isimler sahne alacak.

Organizasyonu ve içerik programlaması Pozitif işbirliğiyle gerçekleştirilen festival, 12 gün boyunca; “Ustalara Saygı”, “Festivale Özel”, “Cazda İngiliz Çıkartması”, “Güçlü Nefesler”, “Caz ve Ötesi”,“SihirliEller”, “Fransız Rüzgârı”ndan oluşan yedi ana temanın yanında; “Caz Saat”, “LiselerdeCaz”, “Kampüste Caz” ve “Atölyeler” ile toplam 11 kategoride gerçekleşecek.


1991 yılından 2013’e kadar festivalin direktörlüğünü yapan Mehmet Uluğ anısına bu yıl 5. kez düzenlenecek özel gecede Türkiye cazının önemli isimlerinden Aydın Esen Group ve Can Kozlu ağırlanacak. Aydın Esen ve Can Kozlu ilk 3 parçada birbirine eşlik edecek. Festivalde ayrıca Ceyl’an Ertem, Islandman, Jehan Barbur ft. Fırat Tanış, Birsen Tezer gibi yerli isimler de yer alacak.

‘Kitle artıyor’

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, uzun soluklu ve sürdürülebilir kültür sanat projelerine destek veren Akbank’ın tam 28 yıldır Caz Festivali’ni ilk günkü heyecanı ve coşkusuyla sanatseverlerle buluşturduklarına dikkat çekti ve ekledi: “Caz müziğini geniş kitlelerle tanıştırma ve genç cazcıları keşfetme misyonuyla İstanbul sınırları içinde kalmayan Akbank Caz Festivali’nin, Anadolu’da da heyecanla beklenen bir festival haline gelmesinden mutluluk duyuyoruz. Cazın farklı renklerini müzikseverlerle buluşturan Akbank Caz Festivali’ni gittikçe artan izleyici kitlesi ile buluşturmaya önümüzdeki yıllarda da devam edeceğiz.”

‘37 mekânda 37 konser’

28. Akbank Caz Festivali’nde Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Akbank Sanat, Babylon, Volkswagen Arena, The Badau, Caddebostan Kültür Merkezi, Moda Sahnesi, Uniq Hall, Summart Sanat Merkezi, Nardis ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin de bulunduğu 37 ayrı mekânda 37 konser, 3 söyleşi, 16 atölye düzenlenecek. Festival 100’den fazla müzisyeni ağırlayacak ve “Kampüste Caz” ile 9 farklı şehre (Edirne, Çanakkale, İzmir, Muğla, Eskişehir, Ankara, Kayseri, Mersin ve Adana) taşınacak. Ayrıntılı bilgi: www.akbanksanat.com ve www.akbankcaz.com.