Emin Alper Altın Ayı yarışında

Bugüne dek, ulusal ve uluslararası festivallerde ellinin üzerinde ödül kazanan Emin Alper'in üçüncü filmi "Kız Kardeşler", 69. Berlin Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümüne davet edildi.

cumhuriyet.com.tr
13 Aralık 2018 Perşembe, 17:02

 Alper, ikinci filmi "Abluka" ile Venedik Film Festivali’nin ana yarışmasında Jüri Özel Ödülü; ilk filmi "Tepenin Ardı" ile de Berlin Film Festivali'nin Forum bölümünde Caligari Ödülü kazanmıştı. Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapacak "Kız Kardeşler", festival tarihinde, Türkiye’den Ana Yarışma bölümüne katılma başarısı gösteren onuncu film olacak.

Türkiye-Almanya-Hollanda-Yunanistan ortak yapımı "Kız Kardeşler" bu yıl 7-17 Şubat tarihlerinde düzenlenecek festivalde, usta oyuncu Juliette Binoche'un başkanlığındaki Altın Ayı jürisinin karşısına çıkacak. Başrollerinde Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Kayhan Açıkgöz, Müfit Kayacan ve Kubilay Tunçer’in yer aldığı film, annelerinin ölümünün ardından kasabaya besleme olarak verilen üç kız kardeşin, yıllar sonra köylerine geri dönmesini ve birbirleriyle yüzleşmelerini konu alıyor.