Kapat
A+ A-

Altın İskender Advocate’in

21. Selanik Belgesel Festivali’nin büyük ödülü Altın İskender’i Rachel Leah Jones ile Philippe Bellaiche’in yönettiği Advocate (İsrail- Kanada-İsviçre) aldı. Jüri Özel Ödülü Gümüş İskender, Hasan Fazili’nin çektiği Midngiht Traveler’a (ABD-Katar- Kanada-İngiltere) verildi.
Yayınlanma tarihi: 12 Mart 2019 Salı, 12:44

21. Selanik Belgesel Film Festivali’nin büyük ödülü Altın İskender’i, ( 8 000 Avro) Uluslararası Yarışma Bölümü’nde yer alan süresi 50 dakikadan Fazla olan Rachel Leah Jones ile Philippe Bellaiche’in birlikte Yönettiği Advocate (İsrail-Kanada,İsviçre/ 2019) aldı.


Jüri Özel Ödülü Gümüş İskender (2 000 Avro), Uluslararası Yarışma Bölümü’nde bulunan süresi 50 dakikanın altında olan Hassan Fazili’nin ABD-Katar-Kanada-İngiltere yapımı Midnight Traveler’a Verildi.


Sanal Gerçeklik Yarışması

Sponsorluğunu Yunan Film Merkezi’nin üstlendiği Sanal Gerçeklik Yarışması’nda en iyi film (3 000 Avro) Lucy Greenwell’in Song Bird’ü (Danimarka-İngiltere) seçildi.


Fischer İzleyici Ödülleri

Fischer’in sponsor olduğu 50 dakikadan uzun Peter Wintonick İzleyici Ödülü, The Silence of Others’ın (Almudena Carracedo- Robert Bahar/ İspanya).

Uluslararası seçkide uzunluğu 50 dakikadan az İzleyici Ödülü’nü Yesterday Tomorrow (Raul Riebenbauer/ İspanya) aldı.

Ulusal bölümde uzunluğu 50 dakikayı geçen İzleyici Ödlü The Band’in (Nikos Aslanidis/ Yunanistan), uzunluğu 50 Dakikadan az İzleyici Ödülü The Canaries’in (Giorgos Kivernitis/ Yunanistan) oldu.


İnsan Hakları ödülü

Yunan Parlamentosu’nun desteklediği İnsan Hakları Ödülü, Uluslararası Yarışma’da yer alan In Touch’a (Pawel Ziemilski/ Polonya-İzlanda) verildi.


ERT Yunan TV Kanalı ödülleri

ERT Yunan TV Kanalı’nın 3 000 avroluk ödülü The Band’in (Nikos Aslanidis/ Yunanistan) oldu.

İki bin avroluk Doc on Air en iyi proje ödülü Intimate Outsiders’a (Roser Corella/ Almanya) verildi.


Yunan Film Merkezi ödülleri

Yunan Film Merkezi ulusal kategori de Panos Arvanitakis’in Fossils’ini en iyi film (3 000 avro) seçti.

Merkez, Belgesel Film Pazarı Agora’da yer alan School 54’a (Dimitra Kouzi/ Yunanistan) 3 000 avro tutarında destek verdi.


Uluslararası Af Örgütü ödülü

Uluslararası Af Örgütü jürisi, etkinliğin İnsan Hakları bölümünde Gösterilen Female Pleasure’ı (Barbara Miller/ İsviçre-Almanya) En iyi film seçti.


Vahşi Doğayı Koruma Vakfı ödülü

Vahşi Doğayı Koruma Vakfı (WWF) jürisi, Habital bölümünde Gösterilen Soyalism’I (Enrico Parenti-Stefano Liberti/ İtalya) Ödüllendirdi.

Uluslararası Film Eleştirmenleri (Fipresci) ödülü

Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (Fipresci) jürisu, uluslararası Yarışmadaki Advocate’i (Rachel Leah Jones-Philippe Bellaiche/ İsrail- Kanada-İsviçre), uluslararası programda yer alan When Tomatoes Met Wagner’I (Marianna Economou/ Yunanistan) en iyi belgesel Seçti.


Yunan Film Eleştirmenleri ödülü

Yunan Film Eleştirmenleri Birliği (PEKK) jürisi, 4 Levels of Existence’ı (Iliana Danezi / Yunanistan) en iyi ulusal belgesel seçti.


WIFT (Sinema ve TV’deki Kadınlar) ödülü

WIFT jürisi, Barbara Miller’ın Female Pleasure’ını en iyi film seçti.


Mermaid ödülü

Mermaid jürisi, Irving Park’ı (Panayotis Evangelidis/ Yunanistan) En iyi belgesel seçti, My Father is My Mother’s Brother’a (Vadym Ilkov/ Ukrayna) özel mansiyon verdi.


Gençlik jürisi ödülleri

Selanik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Gençlik jürisi, Make the Economy Scream’i (Aris Chatzistefanou/ Yunanistan) En iyi film seçti, The Fig House’u (Pitzi Kampourouglou/ Yunanistan) Jüri Özel ödülünü Verdi.


Belgesel Pazarı Proje ödülleri

Uluslararası jüri, Two Thirty Five’ın 15 000 avro tutarındaki post prodüksiyon ödülünü Fours Seasons’a (Katerina Patroni/ Yunanistan) verdi.

MuSou Müzik Şirketi’nin 3 500 avroluk ikincilik ödülü Our Choises’ın (Salah al Ashkar/ Suriye-Fransa) oldu.


Akdeniz Film Enstitüsü’nün (MIK) Doc Lab ödülünü (1 200 avro) Phoenix (Daire Collins/ İrlanda-İngiltere-Romanya-İspanya- Almanya) aldı.

Cumhuriyet İMECESİ