Yeni Ülke Yeni Hayat: Türkiye’den gidenlerin öyküleri

Gazeteci Bahar Çuhadar’ın, 2010 sonrası dönemde çeşitli sebeplerle Türkiye’den göç eden on bir kişiyle yaptığı görüşmelerden oluşan Yeni Ülke Yeni Hayat, raflardaki yerini aldı.

cumhuriyet.com.tr
19 Haziran 2019 Çarşamba, 10:46

Türkiye, bir süredir yeni bir göç dalgasına tanıklık ediyor. Her şeye baştan başlamak, geleceklerini kurmak üzere başka ülkelere gidenlerin sayısı dikkat çekici bir biçimde artıyor. Peki yabancı bir ülkede hayata sıfırdan başlarken neler yaşanıyor? Gidenler, Türkiye’yi gerçekten geride bırakabiliyor mu? Yeni bir ülkede, yeni bir hayat kurmak nasıl bir deneyim? 

Artemis Yayınları'ndan çıkan Bahar Çuhadar'ın Yen Ülke Yeni Hayat kitabı bu sorulara yanıt arıyor. Kitapta Amerika, Kanada, Almanya, İngiltere, Yunanistan, Danimarka, Çin, Japonya, Tayland’a yerleşen Türkler, göç etmeye karar verme aşamasından başlayarak yaşadıklarını, yeni şehirlerinde kurdukları yeni hayatlarını anlattılar.

Berlin, Atina, Kopenhag, Vancouver, Osaka, Londra, Pekin, Atlanta, Bangkok ve FreIburg’a yerleşenlerin anlattıkları aynı zamanda bir rehber niteliğinde.

Kitabın sonunda Bahçeşehir Üniversitesi Göç ve Kent Çalışmaları Merkezi’nin kurucusu Doç. Dr. Ulaş Sunata ile yapılan bir söyleşi de yer alıyor.