Senarist Umur Bugay’a son veda

“Bizimkiler” dizisiyle unutulmazlar arasına giren senarist, oyuncu, yönetmen ve yazar Umur Bugay, bugün son yolculuğuna uğurlanıyor.
Yayınlanma tarihi: 8 Ağustos 2019 Perşembe, 02:30

[Haber görseli]Bugay’ın cenazesi, ikindi namazını takiben Şakirin Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Önceki gün öğle saatlerinde Kınalıada’da yaşamını yitiren Bugay, kariyeri boyunca birçok sinema filmiyle televizyon dizisine imza atmıştı.

PEN: BUGAY ESERLERİYLE YAŞAYANLAR ARASINDA...
PEN Türkiye Umur Bugay ile ilgili bir açıklama yayımladı. Açıklama şöyle:
“Bir yıldızı daha sonsuzluğa uğurladık.
O artık eserleriyle yaşayanlar arasına katıldı.
Senarist, oyuncu, yazar, yönetmen, dramaturg olan değerli üyemiz Umur Bugay mizah ustasıydı. İstanbul Üniversitesi, sosyoloji fakültesini bitirdikten sonra, belleklerimizden silinmeyecek senaryo, film ve dizilere imza attı. Çok geniş kitlelerin sevgilisi oldu.

Sanat hayatına Arena Tiyatrosu’nda başlayan Umur Bugay 1972 yılından sonra oyunculuğunu ve yazarlığını birlikte sürdürdü. “Oğlum Adam Olacak”, “Karılar ve Kocalar”, “Türk Küçükleri”, “Kirpi Çocuk”, gibi kitapların ve oyunların yanı sıra; “Hababam Sınıfı”, “Bizimkiler”, “Kapıcılar Kralı”, “Çöpçüler Kralı”, “Duruşma” gibi toplum psikolojisine hitap eden filmlerin yönetmenliğini de üstlenmiştir. PEN Yönetim Kurulu olarak değerli üyemize, can dostumuza, rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine sabırlar diliyoruz. Işıklarda uyusun.”

A+ A-