Fuar ışıl ışıl

Bu yıl 14. kez kapılarını açan uluslararası nitelikteki sanat fuarı Contemporary İstanbul’un ön izleme gününde hemen her yıl olduğu gibi Cem Yılmaz ile karşılaştık. Bu seferki karşılaşmamız tam da Vodafone Red’in Dijital Eser Sponsoru olarak büyükçe bir mekân içinde izleyicilerle buluşturduğu “Derin Şehir” adlı çalışmanın önünde oldu. Tam içeri girmek üzereyken kapı açıldı ve Cem Yılmaz çıktı dışarı, yanında minik bir orduyla elbette. Ama Contemporary İstanbul biraz böyle, koleksiyonerler, sanatçılar ve tabii ki her iki kesimden de ünlüler fuarın anlık sürprizleri... Güçlü aydınlatmasıyla ışıl ışıl görünen fuarın nispeten daha karanlık bir köşesinde, alt katta bulunan ama içine girince bambaşka bir dünyanın renklerine sizi davet eden “Derin Şehir” de bu sürprizlerden biriydi.
Yayınlanma tarihi: 13 Eylül 2019 Cuma, 01:40

[Haber görseli]

İşin sahibi Güvenç Özel’in ifadesine göre “Derin Şehir”, izleyicinin çağdaş kentlerde var olan algoritmik ve optik gözetleme ve kontrol mekanizmalarını deneyimleyeceği benzersiz bir mekânsal deneyim sunuyor. Bu çalışma, izleyicinin, yapay zekâ ve robotların kesiştiği, makinelerin zihni ve gövdesi arasında kalan kurgusal bir alanı işgal etmesine olanak tanıyor. Çalışma, İstanbul, Hong Kong, Roma ve New York gibi farklı sosyoekonomik, demografik, mimari ve kentsel kimliklere sahip 4 dünya şehrinden oluşan bir gözetim veritabanı oluşturulmasına dayanıyor. Dron görüntüleri, güvenlik kamerası videoları, üç boyutlu modeller, haritalar ve diğer görsellerden oluşan bu devasa veritabanı, derin öğrenme diye adlandırılan yapay zekâ algoritmalarına yüklenerek hayali bir kentsel ortam, başka bir deyişle bir “meta-şehir” oluşturulması amacıyla kullanılıyor. Uzun uzun anlatmak çok manalı değil, gidip görmekte fayda var derim.

Ön izleme sırasında çeşitli grupların rehberli turlarla fuarı gezdiğine de tanık olmak mümkündü. Sanatatak.com’un kurucusu, sanat eleştirmeni Ayşegül Sönmez böylesi bir turla fuarı anlatanlardan biriydi örneğin. Piramid Sanat, Marlborough Gallery, Galeri Siyah Beyaz, Bozlu Art Project, Akbank Sanat, Galerie Michael Schultz, Martch Art Project, Dirimart, Zilberman, The Pill gibi birçok galeri ve kurumun stand açtığı fuarın bir başka cazibe alanıysa Maçka Terası’ndaki Heykel Parkı kuşkusuz. Türkiye, İtalya, Pakistan, Ermenistan ve Fransa’dan sanatçıların heykellerinin yer aldığı Garden of Eden adındaki alan Anissa Touati tarafından düzenlenmiş.
Hasan Bülent Kahraman küratörlüğündeki Recent Acquisitions bölümünde ise Türkiye’nin önde gelen 41 koleksiyoncusunun son dönemde edindikleri çağdaş sanat eserleri sergileniyor. Burada yer alan 80 eser, koleksiyonerlerimizin son eğilimlerini göstermesi açısından ilginç.

Sanat sohbetleri
15 Eylül’de sona erecek Contemporary İstanbul sanat fuarında çeşitli sanat sohbetleri de yer alıyor. Örneğin House of Brothers Art Talk kapsamında bugün saat 14.00’te küratör ve akademisyen Derya Yücel, “Çağdaş Sanatçılara yönelik Sergi ve Oluşumlar” başlıklı bir konuşma sunacak. Yarın aynı mekânda koleksiyoner Muammer Brav ile sanatçı Rugül Serbest’in sohbetini izlemek mümkün.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Bülent Kahraman, Cem Yılmaz