Ruhu uyandıran sanat

Borusan Contemporary yeni sanat sezonunun yaklaşmasıyla birlikte, iki yeni sergiyi sanatseverlere sunmaya hazırlanıyor. Yarın itibarıyla ziyarete açılacak sergilerden ilki, medya sanatının öncü isimlerden Bill Viola’nın İstanbul’daki ilk kişisel sergisi olacak “Bill Viola: Geçici.” Sergide sanatçının on yapıtı çağdaş sanat izleyicileri ile buluşturulacak.
Yayınlanma tarihi: 13 Eylül 2019 Cuma, 01:39

[Haber görseli]

Viola’nın ‘görünmez dünyası’
Zamanımızın en önemli ve saygı duyulan video sanatçılarından biri olan Bill Viola, 40 yılı aşkın süredir, bu süreçte hızla gelişen video teknolojisini kullanarak, insan olmanın gizemlerini inceliyor. Kompozisyonlarıyla büyüleyen her işi, içine sinmiş büyük anlatının ipuçlarıyla bizi içine çekerken, doğum, ölüm, korku, arzu ya da gerçeklikle ilgili daha öğrenmediğimiz bir şeyi kulağımıza fısıldıyor. Görsel netliğin zenginliği, insan ve insan olmanın ne demek olduğunun sorgulanması, çelişkilerle yüzleşilen tavır, izleyicinin eserlerin ardındaki hikâyeyi aramasına yol açıyor.

Ateş ve su, ana malzemeleri
Anlatılarıyla klasik Budizm’deki koanları, yani bilmeceleri andıran yapıtlar, Viola’nın “görünmez dünya” olarak tanımladığı, entelektüel düzenlerimizin yapay olduğunu fark ettiğimiz algı durumunu tecrübe etmeye çağırıyor.
Bill Viola Studio Direktörü ve eşi Kira Perov serginin basın toplantısında şunları söyledi: “Bill, zaman tecrübesini hemen hemen fiziksel, elle tutulur bir şeye dönüştürüyor. Zamanı yavaşlatarak iç dünyamıza bir kapı açıyor, hayatın en gizli yönlerini açığa çıkarıyor. Nesneler ve eylemlerle ilgili uzun gözlemler yaparken aynı zamanda bir şeye uzun zaman bakarsanız özünün görünür olduğunu bize gösteriyor. Ateş ve su ana malzemeleri, materia primaları. Bu unsurlar dönüşüm döngülerinde etken hale geliyor ve hayatın devamı için hangi biçimde olursa olsun umut dolu, pozitif bir metafora dönüşüyor.”

Turgut Uyar’dan ilhamla
Borusan Contemporary’de yer alacak diğer bir sergi olan Dr. Necmi Sönmez küratörlüğündeki “Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde II” ise, geçen sezon Turgut Uyar’dan alınan ilhamla aralarında Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na yeni dahil olan eserlerin de bulunduğu seçkiyi izleyiciye sunan serginin genişletilmiş olarak devamı niteliğinde.
Sergide, Turgut Uyar şiirinin imgeselliği, görsel sanatlar için özel bir parantez oluştururken, günümüzün farklı ekonomik, sosyal sorunlarına gönderme yapan çalışmalar izleyicilerin estetik algılarını güçlendiren yerleştirme biçimleriyle yeni yorumların kapılarını aralamayı hedeflemekte. Video-heykelden fotoğrafa, neon yerleştirmelerinden interaktif dijital çalışmalara dek “deneysel” yaklaşımları ön plana çıkaran sergi, sanatçıların geleceğe ait öngörülerini dijital yorumlarla ortaya çıkarırken, Uyar’ın şiirinde en yetkin ifadesini bulan “bugünün sıkıntılarını” görselleştiriyor.
Borusan Contemporary yalnızca hafta sonları 10.00-19.00 saatleri arasında açık. Müzede 11.00-18.00 saatleri arasında, her saat başı düzenlenen ücretsiz rehberli sergi turları bulunuyor.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Turgut Uyar