İstanbul'da geçen 7 unutulmaz yabancı film

İstanbul'da geçen 7 unutulmaz yabancı filmi derledik.

05 Aralık 2019 Perşembe, 21:52

Cuma günü vizyona giren “Charlie'nin Melekleri” Türk izleyicileri yıllar öncesinden hatırladığı aynı adlı TV dizisinin en yeni sinema versiyonu. Bu versiyonda belirgin bazı farklar var ve konuya feminist bir hava katmak için bir hayli de çaba gösterilmiş. Bizi ilgilendiren asıl kısımsa filmin yaklaşık üçte birlik kısmının İstanbul'da geçiyor oluşu. Bu vesileyle biz de geçmişe döndük ve İstanbul'da geçen unutulmaz yabancı filmlere bir bakış attık.

1. TOPKAPI (1964)

İstanbul'da geçen filmler denince akla ilk gelen yapımlardan biri “Topkapı” elbette. Soygun filmlerinin en unutulmazlarından biri olan “Topkapı” bir grup usta soyguncunun Topkapı Sarayı Müzesi'ndeki Kaşıkçı Elması'nı çalma girişimini anlatıyor. Pamerikalı usta yönetmen Jules Dassin'in yönettiği ve Peter Ustinov, Melina Mercouri, Maximillian Schell, Robert Morley, Akim Tamiroff gibi oyuncuların rol aldığı film renkli İstanbul görüntüleri kadar heyecan yüklü konusuyla da zamanında bir hayli dikkat çekmişti. Türünün en iyilerinden olan filmde Danyal Topatan, Ege Ernart gibi Türk oyuncular da rol almıştı.


2. RUSYA'DAN SEVGİLERLE (1963)

Yine 60'lı yıllardan bir film, “Rusya'dan Sevgilerle” (From Russia With Love) önemli bir bölümü İstanbul'da geçen ve tüm dünyada ilgiyle izlenen bir filmdi. Bunun en önemli sebeplerinden biri de filmin yeni başlayan ve büyük ses getiren james Bond serisinin ikinci halkası oluşuydu elbette. Sean Connery'nin 007'yi canlandırdığı dönemlerdi ve daha henüz 'en iyi Bond hangisi, Connery mi, Moore mu, Brosnan mı?' gibi tartışmalar yoktu gündemde. Filmde İngiliz Gizli servisi, James Bond'a Rusların elinde olan Lektor şifreleme makinesini ele geçirme görevini verir ve bu iş için Bond İstanbul'a yollanır. Büyük bölümü İstanbul'da geçen filmde Beylerbeyi ve Dolmabahçe saraylarının yanı sıra 60'lı yılların şehir manzaralarını görebilirsiniz.

3. ÖLÜMSÜZ KADIN (1963)

Fransız yazar ve sinemacı Alain Robbe-Grillet'nin ilk yönetmenlik denemesi olan “Ölümsüz Kadın” (L'Immortelle) İstanbul'a gelen bir Fransızın burada gizemli bir kadınla tanışmasını ve ardından yaşadıklarını anlatıyor. 1963'te ğprestijli Louis Delluc ödülünü alan film siyah beyaz görüntüleriyle sisli, düşsel ama bir o kadar da tekinsiz bir İstanbul seriyor önümüze. Yer yer oryantalist imgelerin öne çıktığı filmde Avrupalı bir bakış açısının hakim olduğunu söylemek çok da yanlış olmaz; gizemli doğu kentinde gizemli bir aşkın izlerini süren sürreel bir hikaye... Oyuncular arasında Sezer Sezin de var.

4. VAMPYROS LESBOS (1971)

İstanbul'da geçen filmler içinde bir tanesi var ki, sinema tarihinde 'kült' sıfatını en çok hak eden yapımlardan biri: “Vampyros Lesbos”. İki lezbiyen vampirin hikayesini anlatan ve İspanyol kült yönetmen Jess Franco'nun (kimi kaynaklarda Jesus Franco) imzasını taşıyan film 70'li yılların hemen başlarında geçiyor ve Bram Stoker'ın ölümsüz eserinin en sıradışı uyarlamalarından birini, üstelik İstanbul'u mesken tutarak sunuyor. Erotik-gerilim türünün önemli örneklerinden biri olan filmi bugün izlediğinizde belki ne erotik ne de korkunç bulacaksınız, ama müthiş eğlenceli bir 90 dakika geçireceğiniz kesin.

5. SKYFALL (2012)

Bond serisinin 50. yılında yapımcılar 007'yi bir kez daha İstanbul'a getirmeye karar verdiler. Bu sefer Connery değil Daniel Craig geldi haliyle. Aslında Bond iki değil üç kez geldi İstanbul'a ama Pierce Brosnan'ın 007'yi canlandırdığı “The World Is Not Enough”'ın sadece çok küçük bir kısmı İstanbul'da geçtiği ve Brosnan'ın Türkiye'ye hiç gelmediği (o yıllar ciddi bir terör tehdidi vardı hatırlarsanız) düşünülürse “Skyfall” 50 yıl sonra Bond'un İstanbul'a geri döndüğü film olarak anılabilir. Kapalı Çarşı'nın çatısına verilen zararla akıllarda kalan çekimler özellikle tarihi yarımadada yapıldı ve yönetmen Sam Mendes ile görüntü yönetmeni efsanevi Roger Deakins gerçekten de 50. yıla yaraşır bir iş çıkardılar ortaya.

6. FİVE FİNGERS (1952)

Çiçero kod adıyula bilinen casus İlyas Bazna'nın gerçek hikayesinden yola çıkılarak çekilen “Five Fingers”, 2. Dünya Savaşı sırasında geçen bir macera filmi. 1952 tarihli film İstanbul'da çekilen ilk büyük uluslararası yapımlardan biri. Yönetmenliğini Hollywood'un efsane isimlerinden Joseph L. Mankiewicz'in üstlendiği filmde İngiliz büyükelçiliğinde uşak olarak çalışırken bazı gizli evrakları Alman elçisi Franz Von Papen'e sıdıran casus İlyas Bazna'nın ortalığı karıştıran manevraları anlatılıyor. Siyah beyaz çekilen filmin bazı sahnelerinin Ankara'da çekildiğini de hatırlatalım.

7. TAKEN 2 (2012)

İstanbul'un yeniden moda olduğu 2000'li yıllarda özellikle aksiyon-macera türünde çekilen birçok büyük bütçeli yapım doğunun incisi olarak nam yapan kentimize uğramayı adet haline getirdi. Bunlardan biri de başrolünü Liam Neeson'ın üstlendiği “Taken 2” oldu. Neeson'ın bir kez daha kaçırılan kızının (bu sefer eski eşiyle birlikte üstelik) izini sürdüğü filmde tipik İstanbul sahnelerinin hemen hepsini bulmak mümkün belki ama en çok Kapalı Çarşı ve daracık sokaklarıyla Eminönü civarı öne çıkıyor.