A+ A-

Duru Tiyatro polis zoruyla boşaltıldı

Birilerinin kendisini ‘bir abi olarak’ uyarıp gözdağı verdiğini açıklayan Emre Kınay, Kadıköy Anadolu Lisesi ve tiyatronun bulunduğu arazinin ranta açılacağını ileri sürdü. Kınay, oyuncu sendikasının 10 bine yakın üyesi olduğunu belirterek, ‘Burada benimle birlikte sendikadan 3 kişiyiz’ dedi.
Yayınlanma tarihi: 11 Aralık 2013 Çarşamba, 14:28

[Haber görseli]

Tiyatro sanatçısı Emre Kınay’ın sahibi olduğu Duru Tiyatro bünyesindeki Picasso Sahne ile tiyatronun ofisi olarak kullanılan oda, bugün polis ve belediye zabıta ekiplerinin gözetiminde boşaltıldı.

Kadıköy Anadolu Lisesi’nin bahçesindeki tiyatronun tamamının kapatılmasıyla ilgili hukuki süreç devam ederken, kaymakamlık dava sonucunu beklemeden tahliye tebligatını göndermişti.

Tahliye işlemleri gerçekleşirken Kınay ve avukatı Yasemin Kumbaracıbaşı basına açıklama yaptı. Kadıköy Anadolu Lisesi’nin öncesinde kendilerine verdiği ödüllerin önünde konuşan Kınay ile avukatı, yaşananların yasal olmadığını, yürütmeyi durdurma davası sonuçlandığında tahliye tutanaklarının hükmünü kaybedeceğini söyledi.

“Burası günden güne adı hukuk olan, oysa hukukla ilgisi olmayan uygulamaların ülkesine dönüştü” diyen Kınay, “Ama Duru Tiyatro’yu kimse kapatamaz. Onlar yasaklayabilirler, beni buradan çıkarabilirler ama kapatamazlar. Ben gider parkta oyunumu oynarım” dedi.

“Birilerinin ‘bir abi olarak’ kendisini uyardığını, ‘böyle davranmaya devam edersen Türkiye’nin hiçbir yerinde tiyatro yapamazsın’ diye tehdit ettiğini” de aktaran Kınay, “Oyunlarımı beğenmiyorsan tiyatroya gelmezsin. Çıkışta gelir biletinin parasını geri alırsın. Hepsine hakkın var. Ama beni tehdit etmeye hakkın yok, haddine de değil. Ne yapacağıma ben karar veririm” dedi.

Emre Kınay, “Lisenin farkında olmadan iştirak ettiği oyunun sonucunda önce tiyatronun, ardından da okulun sürülerek, lisenin üzerinde olduğu 55 dönüm, Kalamış Yat Limanı ve Adalar manzaralı arazinin ranta açılacağını” iddia ederken, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ülkenin tiyatro dinamikleri, bir araya gelmedikleri için, sahne sanatlarını hâlâ romantizm peşinde sürdürmeye çalıştıkları, yasa, yönetmelik, sendika ile bağlantı kurmadıkları için, anayasanın 64. maddesine rağmen bu ülkede sanatın devamlılığı anayasa garantisi altında olmadığı için bunlar yaşanıyor. Ben çıkıp ‘kendi üzerime düşeni yaptım’ diyeceğim ama neye değecek? Oyuncu sendikasının 10 bine yakın üyesi var. Burada benimle birlikte sendikadan 3 kişiyiz. İşte bunların farkında varılmadıkça hiçbir şey değişmez.”

Comment disclaimer