Almanya’daki Anadolu

Ünlü gazeteci Nebil Özgentürk, acıları, başarıları, uyumu ve uyumsuzluklarıyla Anadolu’dan Almanya’ya uzanan 55 yılın öyküsünü bir belgeselle ekrana getirmeye hazırlanıyor.
Yayınlanma tarihi: 20 Kasım 2015 Cuma, 19:50

[Haber görseli]

Gazeteci ve belgesel yapımcısı Nebil Özgentürk, Almanya’da yaşayan Türkiye kökenlilerin 55 yıllık geçmişini konu alan bir belgesel yapacak. Almanya’daki tüm kuşakları içine alacak belgeselde, Türklerin yaşadıkları acı ve sıkıntıların yanı sıra başarı hikayelerine yer verilecek. Tamamen bağımsız ve her kesimi kucaklayacak 7 bölümlük belgeselin bir yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Belgesel, yapımcı Nebil Özgentürk’ün deyimiyle, 1960’lı yıllarda ‘‘tahta bavullara doldurulmuş eşyalar ve yöre yiyecekleriyle’’ Almanya yoluna düşen Türk gurbetçilerin, 55 yıllık süreçte yaşadıklarını 55 kişinin öyküsü üzerinden yansıtacak. Sözkonusu 55 insan öyküsünde, başarıların yanı sıra, sıkıntılar, ötekileştirme ve uyum sorunu da olacak.

‘Her renkten insan olacak’[Haber görseli]

Belgeselle ilgili çekimlerin üç aydır devam ettiğini belirten Özgentürk, Anadolu’dan Almanya’ya uzanan 55 yılı, “acıları, başarıları, uyumu ve uyumsuzluklarıyla 55 kişi üzerinden anlatmak istiyoruz’’ diyor. Belgeselde her renkten insan olacağını vurgulayan Özgentürk, ‘‘Bu belgesel, 61 yılında özel bir yasayla buraya gelen, bir, iki kuşak önceki insanların ve bugünlere uzanan gencecik insanların hikayelerini bir potada eritsin istiyoruz. İnsanlığın ortak düşü kardeşçe, özgürce bir arada yaşamak diye düşünüyoruz. Öyküsünü anlatacağımız 55 kişinin arasında dünyaca ünlü futbolcu Mesut Özil, ünlü yönetmen Fatih Akın ve sinema oyuncusu Sibel Kekilli gibi isimlerin yanı sıra, fabrika işçisi de olacak, Solingen faciasında yitip gidenler de, ulaslararası çapta işadamı da olacak’’ diyor. Belgeselin ismiyle ilgili ‘‘1961den 2016’ya Köprü’’, ‘‘Almanya Acı Vatandan Almanya İkinci Vatana: 55 Yıl’’ gibi bir kaç olasılık üzerinde durduklarını, ancak henüz karar vermediklerini belirten Özgentürk, belgeselin müziklerini Zülfü Livaneli’nin yapmasını istediklerini ifade ediyor.

Sezen Aksu’dan da belgeselin ruhuna uygun şarkı istediklerini ifade eden Özgentürk, ‘‘Bu belgeselin özel şarkısı özel sözlü şarkısı olsun istiyoruz. Eskiden yapılmış gurbetçi şarkılarının 2016 versiyonu olsun istiyoruz. Anadolu nun renkleri ve mozaği müziğe yansıyacak’’ diyor.

[Haber görseli]

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Zülfü Livaneli, Sezen Aksu, Fatih Akın