Kendi projelerine bile aykırı

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nden yapılan açıklamada, şu sıradaki inşaatın itiraz edilen ‘rezil proje’den de rezil bir biçimde sürdüğü vurgulandı.
Bunlarla da ilgilenebilirsiniz
Yayınlanma tarihi: 3 Mart 2014 Pazartesi, 16:13

[Haber görseli]


Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, kültür varlıklarını, çevre yapıları, can ve mal güvenliğini tehlike altına alan Emek Sineması ve içinde bulunduğu yapı kompleksi inşaatının durdurulması için suç duyurusunda bulundu.

Bir tarih, kültür ve hukuk katliamı olarak hepimizin gözleri önünde, 2013 Mayıs’ta yıkılan, Türkiye’nin en eski ve görkemli sinema salonlarından Emek Sineması için sürdürülen mücadele yaklaşık 4 yıldır devam ediyor.


Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu da, Emek Sineması ve çevresinde Kamer İnşaat tarafından sürdürülen yenileme projesi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Kurul, inşaat sırasında yapılara zarar verildiği gerekçesiyle bu kararı almıştı.


Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi de konuyla ilgili olarak dün bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı, Emek inşaatının, Mimarlar Odası’nın itiraz ettiği “rezil proje”den bile daha rezil bir biçimde sürdüğünü belirterek, Emek Sineması’nın proje ve yıkım sürecinde işlenen suçların, inşaat aşamasında da pervasızca devam ettirildiğini vurguladı.


Yapıcı, “Hukuksuz, usulsüz ve etik dışı proje ve yıkım sürecini asla unutmayacağız. Bu konuda vebali bulunan tüm yetkili ve ilgililer hesap verene dek konunun takipçisi olacağız” dedi.


Mimarlar Odası avukatı Can Atalay da Beyoğlu Belediyesi başta olmak üzere kamu görevini ihmal edenler ve ilgili şirket yetkilileri hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması ve inşaatın durması için sundukları suç duyurusu dilekçelerinin dün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kabul edildiğini söyledi.


Atalay, “Emek inşaatı durmazsa kamuoyunun tepkisinin ne olacağını tahmin bile edemezler” diyerek Emek Sineması eylemlerinin yeniden başlayabileceğinin sinyalini de verdi.

A+ A-