A+ A-

‘Behçet Aysan Şiir Ödülü’ Sezai Sarıoğlu’na verildi

Şair Sezai Sarıoğlu ödüle ‘Kurutma Kâğıdı’ adlı eseriyle layık bulundu.
Yayınlanma tarihi: 23 Aralık 2017 Cumartesi, 05:44

Türk Tabipleri Birliği’nin Sivas Madımak olaylarında katledilen Dr. Behçet Aysan ile yine aynı olayda yaşamını yitiren aydınlar anısına düzenlediği “Behçet Aysan Şiir Ödül Töreni”, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşti.

Geleneksel hale gelen ve 92 katılımcının şiirleriyle renk kattığı “Behçet Aysan Şiir Ödülü”ne, Sezai Sarıoğlu’nun “Kurutma Kâğıdı” adlı eseri değer görüldü. Behçet Aysan’ın kızı Eren Aysan’ın sunuculuk yaptığı geceye HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar ile Eşber Yağmurdereli, Menderes Samancılar ve çok sayıda sanatsever katıldı.

‘Altın çağ kayboldu’

Etkinlikte bir konuşma yapan Eşber Yağmurdereli, “Eskiden bir altın çağ vardı, herkes birbirine güveniyordu, birbirini seviyordu. Ama şimdi bu altın çağ kayboldu. Şimdi bizler, Cervantes’in Don Kişot romanındaki şövalye gibi ezilenlerin haklarını savunmak için, kaybedilen adaleti yeniden sağlamak için nerede bir haksızlık görürsek ona karşı savaşmak isteğimiz artacak. Bu mücadele aşk için yürütülen bir mücadeledir, dolayısıyla biz bu aşkın peşinde bugün burada yarın başka bir yerde bu aşkı yaşamaya devam ediyoruz. Ülkenin sokaklarında, caddelerinde milyonlarca insan eşitlik için adalet için yürüdü. Bu aşkın temsilcileri olarak Behçet’i, Metin’i ve birçoklarını hatırlıyoruz. Ve bu insanlar bugün hâlâ bilincimizde, hayatımızda yaşamaya devam ediyor” dedi.

“Kurutma Kâğıdı” adlı eseriyle Behçet Aysan Şiir ödülünü kazanan şair Sezai Sarıoğlu, ödülünü Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi İkinci Başkanı Sinan Adıyaman’dan alırken kendisini bugünlere getiren başta okurları olmak üzere arkadaşlarına ve ailesine teşekkür etti.

Behçet Aysan ve Metin Altıok’un dizelerinin yer aldığı dinletide Behçet Aysan’ı Tuncay Yığcı, Metin Altıok’u da Altan Erkekli seslendirirken Tilbe Saran anlatıcı olarak dinletiye renk kattı. Piyanoda İbrahim Yazıcı’ya viyolonselde Bekir Dinçer eşlik ederken solistler Selva Erdener ve Güvenç Dağüstün usta şairlerin dizelerini seslendirdi.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Güvenç Dağüstün, İbrahim Yazıcı, Altan Erkekli, Mithat Sancar