İşte 2018 Oscar Ödüllerinin kazananları
Bu yıl 90'ıncı kez düzenlenen Akademi Ödülleri ya da herkesin bildiği adıyla Oscar ödülleri töreni Los Angeles'taki Dolby Tiyatrosu'nda yapıldı.
Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından bu yıl 90'ıncı kez düzenlenen Oscar Ödül Töreninde ödüller sahibini buldu.
Los Angeles'taki ünlü Dolby tiyatrosunda gerçekleşen Oscar Ödül Töreninde adaylar, 24 karat altınla kaplanmış Oscar heykelini almak için yarıştı.
Ünlülerin kırmızı halıdan geçişiyle başlayan gecede, katılımcıların Hollywood cinsel taciz skandallarına tepki olarak taktığı “Time’s Up“ (zaman doldu) iğneleri geceye damgasını vurdu.
Gecenin açılışını ve sunuculuğunu ünlü program sunucusu Jimmy Kimmel gerçekleştirdi. Aynı zamanda Harvey Weinstein skandalını ortaya çıkartan ve uğradığı istismarı ilk olarak anlatan Ashley Judd’da gecede sunucuydu. Ashley Judd sahneye çıktığında, “Zaman Doldu” hareketi ile ilgili olarak "Artık koro halinde Time’s Up diyoruz. İleriye bakıyoruz, eşitlik için sonsuz seçenekler olduğunu görüyoruz, bize bunun sözü verildi. Farklılıkları ekranda görmeye ihtiyacımız var" dedi.
90. Oscar Ödül Töreni’ne damga vuran anlar
“Shape of Water” filmi geceyi dört ödül ile kapatırken Oscar ödül kazananların tam listesi ise şu şekilde:
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Kazanan: Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Diğer adaylar
William Defoe (Florida Project)
Christopher Plummer (All the Money in The World)
Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Richard Jenkins (The Shape of Water)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Kazanan: Allison Janney (I, Tonya)
Diğer adaylar
Mary J. Blige (Mudbound)
Lesley Manville (Phantom Thread)
Laurie Metcalf (Lady Bird)
Octovia Spencer (The Shape of Water)
Yabancı Dilde En İyi Film
Kazanan: A Fantastic Woman
Diğer adaylar
The Insult
Loveless
On Body and Soul
The Square
En İyi Animasyon Filmi
Kazanan: Coco
Diğer adaylar
The Boss Baby
The Breadwinner
Ferdinand
Loving Vincent
En İyi Belgesel Film
Kazanan: Icarus
Diğer adaylar
Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Last Men In Aleppo
Strong Island
En İyi Kısa Animasyon Filmi
Kazanan: Dear Basketball
Diğer adaylar
Negative Space
Garden Party
Lou
Revolting Rhymes
En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı
Kazanan: Darkest Hour
Diğer adaylar
Victoria & Abdul
Wonder
En İyi Kostüm Tasarımı
Kazanan: Phantom Thread
Diğer adaylar
Beauty and The Beast
Darkest Hour
The Shape of Water
Victoria & Abdul
En İyi Ses Miksajı
Kazanan: Dunkirk
Diğer adaylar
Baby Driver
Blade Runner 2049
Shape of Water
Star Wars: Last Jedi
En İyi Ses Kurgusu
Kazanan: Dunkirk
Diğer adaylar
Baby Driver
Blade Runner 2049
Shape of Water
Star Wars Last Jedi
En İyi Prodüksiyon Tasarımı
Kazanan: The Shape of Water
Diğer adaylar
Beaty and Beast
Blade Runner
Darkest Hour
Dunkirk
En İyi Özgün Şarkı
Kazanan: Coco (Remember Me)
Diğer adaylar
Mighty River (Mudbound)
Mystery of Love (Call Me By Your Name)
Remember Me (Coco)
Stand up for Something (Marshall)
This is Me (The Greatest Snowman)
En iyi özgün müzik
Kazanan: Alexander Desplat (The Shape of Water)
En İyi Görüntü Yönetimi
Kazanan: Roger Deaking (Blade Runner 2049)
Diğer adaylar
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
Shape of Water
En İyi Film Kurgusu
Kazanan: Dunkirk
Diğer adaylar
Baby Driver
Dunkirk
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Film Müziği
Kazanan:
Diğer adaylar
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars the Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Kısa Film (Canlı Aksiyon)
Kazanan: The Silent Child
Diğer adaylar
Dekalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote / All of us
En İyi Görsel Efekt
Kazanan: Blade Runner 2049
Diğer adaylar
Blade Runner 2049
Guardians of The Galaxy Vol. 2
Star Wars The Last Jedi
War for the Planet of the Apes
Kong: Skull Island
En İyi Erkek Oyuncu
Kazanan: Gary Oldman
Diğer adaylar
Timothee Chalamet (Call Me by Your Name)
Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)
Daniel Kaluuya (Get Out)
Gary Oldman (Darkest Hour)
Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)
En İyi Kadın Oyuncu
Kazanan: Frances McDormand
Diğer adaylar
Sally Hawkins (The Shape of Water)
Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Margot Robbie (I, Tonya)
Saoirse Ronan (Lady Bird)
Meryl Streep (The Post)
En İyi Yönetmen
Kazanan: Guillermo del Toro
Diğer adaylar
Christopher Nolan (Dunkirk)
Jordan Peele (Get Out)
Greta Gerwig (Lady Bird)
Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)
Guillermo del Toro (The Shape of Water)
En İyi Kısa Belgesel
Kazanan: Heaven Is A Traffic Jam On The 405
Edith+Eddie
Heaven is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop
En İyi Film
Kazanan: The Shape of Water
Diğer adaylar
Call me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Uyarlama Senaryo
Kazanan: James Ivory (Call Me By Your Name)
Diğer adaylar
Call Me By Your Name
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound
En İyi Özgün Senaryo
Kazanan:
Diğer adaylar
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missour
En Çok Okunan Haberler
- Büyükşehirlerde başa baş seçim
- 'Mahremimizi ortaya saçıyor'
- Belediye çalışanlarına miting ‘yoklaması’
- '30 yıl sonra aynı yanlışın tekrarlanmaması için...'
- Özgür Özel'den 'anket' açıklaması!
- Erdoğan'dan 'emekli maaşı' açıklaması
- Öğretim görevlisi açığa alındı
- 'Tutulma öncesi yiyecek, su, yakıt stoklayın!'
- Bakliyat ve kuruyemiş devi iflas etti
- Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 'altın' kararı