Müteahhitler de mi kandırdı? En çok gökdelen AKP döneminde yapıldı, Erdoğan şehircilik dersi verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şehircilik Şurası'nda Dikey değil yatay mimariden yana olduğunu söyleyerek. İnsanın toprağa yakın olması gerektiğini söyledi. Ancak İstanbul AKP döneminde Avrupa'nın gökdelen şampiyonu oldu. AKP iktidarı Üçüncü Köprü ve Üçüncü Havalimanı projeleriyle de İstanbul'un kalan son yeşiline hançeri vurdu.

Yayınlanma: 27.01.2017 - 12:48
Abone Ol google-news

<video:666545>

Şehircilik Şurası'nda kentsel dönüşüm ve şehircilik hakkında konuşan Erdoğan, ABD örneğini vererek, Manhattan şehrindeki gökdelenlerin şehirde çok çirkin bir görüntü oluşturduğunu ve insanların yeşile hasret kaldığını ifade etti.

Erdoğan ayrıca dikey değil, yatay yapılaşmadan yana olduğunu söyleyerek konuşmasını dinleyen belediye başkanlarına da bu konuda uyarıda bulundu.

Erdoğan, 1994 yılından beri İstanbul'u, 2002 yılından bu yana Türkiye'yi AKP iktidarı yönetmiyormuş gibi yüksek ve çirkin binalardan dert yandı.

Oysa İstanbul'un silüetini bozan yüksek çirkin binalar, hiçbir altyapısı olmadığı halde yan yana dizilen gökdelenlerin büyük çoğunluğu hep AKP döneminde inşaa edildi ve edilmeye devam ediyor.

Erdoğan "Manhattan" dedi tartışma başladı... Central Park'ı ne yapacaksın?

AKP DÖNEMİNDE ORMANLAR YOK OLDU

2014 yılında açıklanan Küresel Orman Takip ve Uyarı Sistemi verilerine göre Türkiye, son 12 yılda 164 bin 222 hektar ormanını kaybetti. Bu alan Kayseri büyüklüğünde bir alan. En çok orman kaybının olduğu iller Antalya ve İstanbul oldu.

Bu tarihler arasında Türkiye çapında 342 bin 571 hektar orman kaybı olduğu, yine aynı sürede 178 bin 349 hektarlık alanın ormanlaştırıldığı belirtildi. Sonuçta 164 bin 222 hektarlık orman kaybı yaşandı.

İstanbul AKP döneminde Avrupa'nın gökdelen şampiyonu oldu. AKP iktidarı Üçüncü Köprü ve Üçüncü Havalimanı projeleriyle de İstanbul'un kalan son yeşiline hançeri vurdu.

MÜTEAHHİTLERE YOLSUZLUK SUÇLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şehircilik Şurası'ndaki konuşmasında, "Kot, denilen bir olay var. Bununla ne yazık ki müteahhitler, acımasız bir şekilde yolsuzluk yapıyor. Meyilli bir arazide beyefendi, inşaatı en yüksek noktadan alıyor. Kazanmak istiyorum, derken şehre ihanet ediyorsun. Eğer medeni olacaksak böyle olacağız. Aksi takdirde olamayız" dedi.

İŞTE AKP DÖNEMİNDE AZALAN YEŞİL ALANIN HARİTASI

İŞTE YATAY YAPIDAN YANAYIM DİYEN ERDOĞAN'IN İKTİDARINDA YAPILAN GÖKDELENLER


YAPIMI DEVAM EDEN GÖKDELENLER

TOPLANTIDAN SATIRBAŞLARI

"YEŞİL ALANLARI DAHA ÇOK ARTIRACAĞIZ"

Şehircilikte dikey mimari yerine yatay mimarinin daha çok teşvik edileceğini söyleyen Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu: "Ülke genelinde, yerel şartları ve ihtiyaçları gözeterek, kentsel ve kırsal alanların imarına ilişkin usül ve esasların titizlikle uygulanmasını temin edeceğiz. Yerel yönetimlere yol göstererek, stratejik planların titizlikle uygulanmasının takipçisi olacağız. Güvenli yapı malzemeleriyle nitelikli ve enerji verimliliği yüksek marka şehirler vizyonumuzu yurdun her köşesine yaygınlaştıracağız. Yeşil alanları daha çok artıracağız. Tarihi dokuyu koruyan, doğal kaynakları kirletmeyen, tarım alanlarını yok etmeyen şehirleşme anlayışına çok daha fazla önem vereceğiz. Şehircilikte dikey mimari yerine daha insani daha sosyal olan yatay mimariyi daha çok tercih ve teşvik edeceğiz"

"KENTSEL DÖNÜŞÜM, MECBURİ DEĞİL; GÖNÜLLÜ DÖNÜŞÜME TABİ TUTULACAK"

Kentsel dönüşümle ilgili de açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, "Kentsel dönüşüm, mecburi dönüşüm değil; gönüllü bir dönüşüme tabi tutulacak. Vatandaşlara daha iyisini göstereceğiz. Elinde bulunanın çok daha iyisini yeşil alanıyla okuluyla camisiyle parklarıyla alışveriş merkeziyle her ihtiyacıyla bir yaşam alanına dönüşmüş yeni yeni, güzel mahalleler ve bu mahallelerden oluşan marka şehirleri yapmak için bu şurada ortaya konacak fikirleri de en ince detaylarına kadar değerlendirmiş olacağız" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: KARAKTERİ OLMAYAN ŞEHİRLEŞME ASLA MODELİMİZ OLAMAZ

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki Şehircilik Şurası'nın açılış töreninde hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirlerin toplumdaki farklılıkları gözeten bir yapıya sahip olduğuna değindi. Erdoğan, "Ülkemizde, 1950'de nüfusumuzun sadece yüzde 25'i şehirlerde yaşarken, bugün bu oran yüzde 90'ı aşmıştır. Tüm çarpıklıklarına, zorluklarına, sıkıntılarına rağmen insanlar şehirlerde yaşamayı tercih etmektedirler. Bir şeyin düzenli, nizami olması; doğru ve güzel olduğu anlamına gelmiyor. Şehirlerimiz toplumumuzdaki farklılıkları gözeten bir yapıya sahiptir. Özellikle Batı ülkelerinde tek tipçi bir mimari anlayış hakimdir. Hepsi birbirine benzeyen sokaklarda aynı tip binalardan yüzlerce görürsünüz. Aralarındaki farkı anlayabilmeniz çok zordur. Düzenli ama karakteri olmayan şehirleşme, bizim modelimiz asla olamaz" diye konuştu.

"YATAY MİMARİDEN YANAYIM"

Şehircilikte dikey mimariden değil, yatay mimariden yana olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Maalesef 1940'lardan itibaren çarpık yapılaşmanın diğer adıyla gecekondulaşmanın yanında aynı kötü, kişiliksiz, çirkin projenin yüzlerce, binlerce uygulaması olan apartmanlar, siteler ortaya çıkmıştır. İmkanların kısıtlı olduğu, insanların sadece başlarını sokacak bir ev haliyle yöneldiği bir yapılaşma tarzı artık son bulmalıdır, diye düşünüyorum. Bu şurada bunun üzerine ısrarla durulmalıdır. Ben dikey mimariden yana değilim. Ben yatay mimariden yanayım. İnsan, topraktan uzak değil; toprağa yakın olarak yaşamalıdır. Böyle düşünüyorum. Bugünün Türkiye'si, böyle bir çirkinliği, böyle bir nobranlığı asla hak etmiyor. Dikey mimarinin altında yatan gerçek, az topraktan çok büyük para kazanmak" dedi.

"BU FACİALARA BAKANLIK, BELEDİYELER OLARAK İZİN VERMEMELİYİZ"

Binaların, şehirlerin tarihine ve kültürüne göre inşa edilmesi gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TOKİ binaları başta olmak üzere artık ülkemizde tarihimize, kültürümüze, bölgelerimizin karakteristik yapılarına, hayat tarzına uygun binalar inşa etme dönemi gelmiştir, geçiyor. Sadece beton, demir, tuğla yığınlarından oluşan o çirkin yapılar, bırakın şehirlerimizi; kıyılarımızı, yaylalarımızı da dahi işgal etmeye başlamıştır. Karadeniz'in o güzel yaylalarında, Ege'nin, Akdeniz'in kıyı bölgelerinde gördüğüm çirkinliklerden çok derin üzüntü duyuyorum. Bu facialara bakanlık, belediyeler olarak iş birliği halinde izin vermemeliyiz. Hep birlikte buna karşı set oluşturmalıyız. Sadece kar, rant, kazanç odaklı bir anlayışla şehir inşası gerçekleştiremeyiz" açıklamasında bulundu.

"DÜNYANIN 30 ŞEHRİNİN ORTAK ÖZELLİĞİ TERÖR TEHDİDİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "İnsanlara huzur değil, gerginlik veren bir şehir sorunlu bir şehirdir. Amerika'da Manhattan'ı düşünün. O dev binaların arasına girdiğiniz zaman orada ruhsuzluğun olduğunu görürsünüz. Orada insan, 'Ben bir şehirde medeni olarak yaşıyorum' diyemez. Öyle bir hal var. Beton yığını görürsünüz, yeşili görmek mümkün değil. Bugün dünyanın en büyük 30 şehrinin ortak özelliği hepsinin terör tehdidi altında bulunuyor olmasıdır. Şehirleşmenin getirdiği siyasi, ekonomik, sosyal sorunları, güvenlik sıkıntılarını aşmanın çözümü üzerinde hep birlikte kafa yormalıyız"

"YENİDEN YAPILMASI GEREKEN 6 MİLYONUN ÜZERİNDE KONUT TESPİT EDİLDİ"

Türkiye'de yeniden yapılması gereken 6 milyonun üzerinde konut olduğunu açıklayan Erdoğan, "Binaların ve alt yapının inşasındaki özensizlikler, ihmaller, yanlışlar sebebiyle ülkemizde süratle yakılıp, yeniden yapılması gereken 6 milyonun üzerinde konut, iş yeri tespit edilmiştir. Doğal afetin ne zaman geleceği belli olmaz. Dolayısıyla bizim elimizi çabuk tutup, süratle bu dönüşümü gerçekleştirmemiz gerekiyor. Şu ana kadar 49 ilimizde, 187 yer, riskli alan ilan edilerek, yaklaşık 400 bin konut ve iş yerinin yenilenme süreci başlatıldı. 3 milyonun üzerinde vatandaşımızı ilgilendiren kentsel dönüşüm çalışmaları için bugüne kadar 2.5 milyar lira kaynak kullanıldı" dedi.

MÜTEAHHİTLERE TEPKİ: KAZANMAK İSTİYORUM, DERKEN ŞEHRE İHANET EDİYORSUN

Bazı müteahhitlerin acımasızca yolsuzluk yaptığını savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: "Kot, denilen bir olay var. Bununla ne yazık ki müteahhitler acımasız bir şekilde yolsuzluk yapıyor. Kot olayında kesinlikle kotu denizden verme diye bir anlayışı bizim getirmemiz lazım. Meyilli bir arazide beyefendi inşaatı en yüksek noktadan alıyor. Bu işi kökünden kazımamız lazım. Her taraftan bakıldığında ortaya bir güzellik çıkması lazım. Bu konularda belediyelerimizin hassas davranması lazım. Bodrum, güneş görmeyen yerdir. Toprağın altındadır. Kalkıp, etrafını açmak suretiyle bodrumu zemine dönüştüren anlayış da bana göre, ihanet içerisindedir. Kazanmak istiyorum, derken şehre ihanet ediyorsun. Geç o işleri. İnsanın şehirler üzerinden hakkı olduğu gibi şehrin de insanlar üzerinde hakkı vardır. Eğer medeni olacaksak böyle olacağız. Aksi takdirde olamayız. İşte İstanbul Boğazı'nın hali ortada. Boğazı felç ettiler. İstanbul felç. Neden Bu yüzden. Bakıyorsun o güzelim boğazda 5, 6, 7 kat binalar. Niye Kararlı bir duruş sergilenmediği için bunlar oluyor. Bununla ilgili çok ciddi bir Boğaz Yasası'nın yeniden çıkartılması lazım. Bunu sıfırlayalım, demiyorum. İnşaatların boğazda yapılmasından da yanayım. Bu çirkin yapılaşmaların yıkılıp, onların yerine inşaat yapılsın ama bunun bir anayasası olsun adeta. Anayasasını kurduğumuz zaman bu mesele biter"


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler