Uzakdoğuluya ek vergi pazarı daralttı

Motosiklet tutkunlarının buluşma ve eğitim noktası olarak geliştirilen Motoplex konsepti, Türkiye’de ilk kez İstanbul Kadıköy’de kapılarını açtı.

13 Ocak 2019 Pazar, 23:08

Motosiklet pazarıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Suzuki Türkiye ve Trend Motosiklet Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Ümit Karaarslan, “2018 yılında motosiklet pazarı yüzde 31 daralmayla 39 bin 722 adet seviyesinde kapandı. Bu daralmadaki temel etkenleri; döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar ve faiz hareketleriyle birlikte Uzakdoğu’dan gelen markalara yüzde 20 ek gümrük vergisi uygulanması olarak sıralayabiliriz. Piaggio Grubu olarak bizler geçtiğimiz yıl daralan pazara rağmen pazar payımızı artırmayı başardık. Motosiklet pazarının 2019 yılını 40 bin adetlik bir rakamla kapatmasını bekliyoruz” dedi.

Mart ayı sonuna kadar 250 cc altında yer alan motosiklet modellerinden ÖTV alınmaması kararının sektör için rahatlatıcı bir karar olduğunu belirten Ümit Karaarslan, söz konusu vergi indirimlerinin mart ayından sonra da devam etmesini arzu ettiklerini belirtti.